Dodaję do wody i podlewam truskawki. Latem zbieram pełne koszyczki owoców

Dodaję do wody i podlewam truskawki. Latem zbieram pełne koszyczki owoców

czym podlewać truskawki fot. freepik
czym podlewać truskawki fot. freepik
27.05.2023 15:00

Czym podlewać truskawki, aby obficie zakwitły i wydały zdrowy plon? Przekonaj się, jakie zabiegi są najlepsze dla Twojej przydomowej uprawy.

Truskawki lubi chyba każdy. Te soczyste i słodkie owoce można jeść na surowo lub w formie przetworów. Niektóre osoby samodzielnie sadzą truskawkowe krzaczki w nadziei, że będą mogli pochwalić się obfitymi zbiorami. Jak dbać o swoją uprawę, aby doczekać się pysznych owoców?

Jak dbać o truskawki w okresie kwitnienia?

Kiedy truskawki zaczynają kwitnąć, to wymagają od nas dużo uwagi. Wówczas całą pielęgnację podziel na trzy etapy.

  • Zacznij od odpowiedniego nawadniania. Kiedy krzaczki kwitną i zawiązują owoce, to potrzebują naprawdę sporo wody. Dzięki niej owoce będą soczyste i sprężyste. Jeżeli przesuszysz sadzonki, to możesz spodziewać się małych owoców. Dodatkowo nie będzie ich zbyt wiele, gdyż kwiaty zwyczajnie opadną (one nie przetrwają bez wody). Krzaczki podlewaj wodą odstaną i letnią. Lodowata woda sprzyja rozwojowi chorób grzybowych, a także może doprowadzić do gnicia roślin.
  • W okresie kwitnienia truskawek na grządkach pojawia się dużo chwastów. Koniecznie je usuwaj. Dodatkowo spulchniaj glebę, aby do korzeni sadzonek mogło się dostać więcej tlenu. Co więcej, zauważysz, że kwitnące sadzonki wypuszczają nowe pędy, które wiją się po ziemi. Postaraj się je usuwać. Dzięki temu truskawki więcej energii poświęcą na owocowanie, a nie na utrzymanie kolejnych pędów.
czym podlewać truskawki, fot. gettyimages
czym podlewać truskawki, fot. gettyimages

Czym dokarmiać kwitnące truskawki?

Trzeci etap pielęgnacji to nawożenie. Dlatego postaraj się zrobić dwie proste i ekologiczne odżywki. Dzięki nim dostarczysz truskawkom wszystkich niezbędnych do rozwoju składników.

  • Weź wiaderko o pojemności 10 litrów. W dwóch trzecich zapełnij je świeżymi pokrzywami. Ważne jest, abyś zebrał takie, które jeszcze nie zaczęły kwitnąć. Później rośliny zalej wodą, a wiaderko przykryj. Odstaw je w ciemne oraz ciepłe miejsce. Po 5 dniach nawóz jest gotowy.
  • Kiedy pokrzywowy nawóz dochodzi do sobie we wiaderku, to zabierz się za wykonanie drugiej odżywki. Do wiadra wrzuć trzy litry popiołu drzewnego. Zalej go wodą, wymieszaj, a następnie odstaw na 2 dni.
  • Na koniec do wiadra wlej 10 litrów wody i dodaj po pół litra każdego nawozu (z pokrzyw i popiołu). Taką odżywką podlewaj truskawki.
czym podlewać truskawki, fot. gettyimages
czym podlewać truskawki, fot. gettyimages
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także