PoradyLajfhakiDodaję kilka kropel i podlewam. Nie zdążę się obejrzeć, a storczyk już obsypany kwiatami

Dodaję kilka kropel i podlewam. Nie zdążę się obejrzeć, a storczyk już obsypany kwiatami

Te niezwykle eleganckie i urokliwe kwiaty niezmiennie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Są częstym gościem na parapetach w polskich domach, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę ich niebywałą ozdobność. Mimo że nie są to rośliny o skomplikowanych wymaganiach, to jednak potrzebują odpowiedniej troski i pielęgnacji. Kwiatem, o którym mowa, jest storczyk. Jak dbać o tę niewątpliwą żywą ozdobę?

storczyk jak dbać, fot. Genialne
storczyk jak dbać, fot. Genialne

Storczyki, niezależnie od odmiany, zawsze robią wrażenie, jeśli są odpowiednio pielęgnowane. Możemy spotkać je w wielu odcieniach, choć najczęściej widujemy te białe lub fioletowe. W sklepach możemy natknąć się nawet na pomarańczowe, niebieskie czy inne nieoczywiste odcienie, jednak ta kolorystyka jest jedynie wynikiem chemicznego barwienia kwiatów. Poniżej znajdują się wskazówki, które pomogą ci tak uprawiać storczyki, aby obsypały się pąkami.

Jak dbać o storczyki, aby dumnie zdobiły parapety?

Kluczowy, poza podlewaniem, jest wybór odpowiedniego miejsca, nie może być przypadkowe. Storczyki są roślinami ceniącymi światło, dlatego najlepiej umieścić je na parapecie po nasłonecznionej stronie. Jednakże powinniśmy pamiętać, aby nie wystawiać ich na zbyt mocne działanie promieni słonecznych, które mogłyby je poparzyć. Z drugiej strony, jeśli umieścimy storczyka w zacienionym miejscu, może nie kwitnąć wcale. Storczyki są również wrażliwe na przeciągi, co powinniśmy mieć na uwadze podczas wietrzenia mieszkania. Ważna jest również temperatura — powinna wynosić ok. 20°C, a w nocy być o 2-3 stopnie niższa. Zimą nie powinna spadać poniżej 10°C. Idealne podłoże to: mieszanka kory sosnowej, torfu włóknistego wysokiego, chipsów kokosowych i keramzytu.

Obraz

Pielęgnacja storczyków nie może odbyć się bez podlewania

To niezbędne, aby zachować dobrą kondycję tych roślin. Częstotliwość jest zależna od wielkości rośliny i doniczki, a także pory roku i temperatury. Przed podlaniem ważne jest, aby sprawdzać ich korzenie. Jeśli są zielone — nie wymagają nawodnienia, jeśli srebrzyste — wręcz przeciwnie. Podlewanie storczyków najlepiej przeprowadzaj rano. Stosuj wodę w temperaturze pokojowej z dodatkiem kilku kropel soku z cytryny, który zakwasi nieco jej odczyn. Jak prawidłowo podlewać storczyka?

  • Nalej wody do miski i dodaj sok z cytryny.
  • Wyciągnij osłonkę ze storczykiem z doniczki.
  • Włóż ją do miski z wodą i zostaw na 30 minut.
  • Po tym czasie wyjmij i poczekaj, aż wypłynie nadmiar wody.
  • Wstaw storczyka z powrotem do doniczki. Takie podlewanie sprawi, że będzie kwitł dłużej niż do tej pory.

Możesz również zastosować inny domowy sposób na pielęgnację storczyka — wodę utlenioną i czosnek. Wystarczy, że wrzucisz do słoika 2-3 ząbki czosnku i zalejesz je przegotowaną wodą. Następnie zakręć go i pozostaw na 24 godziny. Raz w miesiącu zamocz osłonki ze storczykami w takiej miksturze na 20-30 minut. To równie mocno uaktywni ich kwitnienie.

Nawóz do storczyka szybko go wzmocni, fot. Genialne
Nawóz do storczyka szybko go wzmocni, fot. Genialne

A co zrobić, jeśli w doniczce pojawiła się pleśń?

Może się zdarzyć, że w doniczce pojawi się pleśń. W takim przypadku konieczne jest wymienienie podłoża na świeże i wymoczenie storczyka w przegotowanej i odstanej wodzie z dodatkiem 4 łyżek wody utlenionej. Taki zabieg zapobiegnie gniciu korzeni i zniszczy bakterie, szkodniki oraz zarodniki pleśni. Pamiętaj, aby na końcu przesadzić go do nowego podłoża.