PoradyJuż nasze babcie stosowały z niego oprysk na mszyce. To wciąż jeden z najskuteczniejszych sposobów

Już nasze babcie stosowały z niego oprysk na mszyce. To wciąż jeden z najskuteczniejszych sposobów

Oprysk na mszyce z szarego mydła Fot. Freepik
Oprysk na mszyce z szarego mydła Fot. Freepik
Manuel

12.08.2022 13:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mszyce potrafią być prawdziwą zmora ogrodników, a walka z nimi bywa uciążliwa. Dobrze jednak sprawdza się oprysk na mszyce z szarego mydła. Podpowiemy Ci, jak go zrobić i wykorzystać.

Uciążliwe mszyce...

Wczesną wiosną mszyce mogą wymknąć się spod kontroli, ponieważ stają się aktywne zanim zrobią to ich naturalni wrogowie drapieżnicy, tacy jak biedronki. Istnieje wiele rodzajów mszyc. Ich cykl życiowy rozpoczyna się wiosną, gdy z jaj wylęgają się bezskrzydłe samice, które w wyniku partenogenezy rodzą kolejne samice.

W ciągu tygodnia jedna samica może wytworzyć 100 klonów, które mogą powtórzyć ten proces w ciągu jednego tygodnia. Proces ten trwa do momentu, gdy niekorzystna pogoda lub drapieżniki spowodują wytworzenie pokolenia uskrzydlonych samic mszyc, które przenoszą się na nowe rośliny.

Późnym latem rodzą się samce mszyc, a samice składają zapłodnione jaja, które zimują na roślinach żywicielskich, aby wykluć się następnej wiosny. Jeśli w odpowiednim momencie nie skontrolujesz i nie uregulujesz obecności mszyc, to zniszczą Ci doszczętnie Twoje uprawy.

Oprysk na mszyce z szarego mydła, fot. Freepik
Oprysk na mszyce z szarego mydła, fot. Freepik

Dlaczego szare mydło tak dobrze sprawdza się w walce z mszycami i innymi szkodnikami w ogrodzie?

Prawdziwe, klasyczne szare mydło w kostce zawsze było używane jeszcze przez nasze babcie. Po rozpuszczeniu w wodzie i prawidłowym użyciu mydło jest bardzo skuteczne w zabijaniu małych, miękkich szkodników, takich jak mszyce, mączliki, przędziorki i białe muchy. Z drugiej strony, jest ono również łagodne dla roślin i nietoksyczne dla dzikich zwierząt. Nie szkodzi też pożytecznym owadom, takim jak biedronki czy pszczoły.

Oprysk na mszyce z szarego mydła

Około 200g szarego mydła rozcieńczonego w 10 litrach gorącej wody to najprostszy sposób, aby zrobić naturalny spray zabójczy dla skupiska mszyc. Najlepiej rozpuścić mydło w mniejszej ilości gorącej wody i potem wlać do wiadra z resztą wody. Po zmieszaniu wody i mydła, wypełnij butelkę z rozpylaczem i wyjdź do swojego ogrodu.

Uwaga: nie spryskuj tą mieszanką wszystkich roślin obecnych w Twoim ogrodzie, bo możesz w ten sposób zabić także pożyteczne owady. Spray z rozpuszczonego mydła działa i na mszyce i na przędziorki.

Aby pozbyć się mszyc, możesz też spryskać kuchenną gąbkę, a następnie delikatnie wcierać nią mydło z wodą w liście zaatakowanych roślin. Pamiętaj, aby przyjrzeć się spodowi liści roślin  - zorientujesz się czy nie ma tam jaj i larw.

Wzmocniony spray na mszyce z szarego mydła

Do mikstury z mydła z wyżej podanych proporcji, dodaj 300 ml czystego spirytusu. Wzmocni on działanie szarego mydła na mszyce. Możesz też wykorzystać taki oprysk na trudniejsze do usunięcia szkodniki: miseczniki, tarczniki, wełnowce czy bawełnica korówka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także