PoradyDomowe nawozy do roślin doniczkowych. Naturalne i ekologiczne odżywki, które zrobisz sam

Domowe nawozy do roślin doniczkowych. Naturalne i ekologiczne odżywki, które zrobisz sam

domowy nawóz do roślin doniczkowych Fot. Freepik
domowy nawóz do roślin doniczkowych Fot. Freepik
Manuel
29.10.2022 19:17

Nawóz do roślin doniczkowych wcale nie musi być drogi i wcale nie musi pochodzić ze sklepu. Zamiast używania chemicznych preparatów często lepiej zdać się na naturalne rozwiązania.

Naturalny, domowy nawóz do roślin doniczkowych

Oto najlepsze domowe nawozy do Twoich roślinek:

#1 Łuski cebuli

Z łusek cebuli można zrobić doskonałe nawozy (a także środki odstraszające owady). Mogą być użyte jako nawóz do wszystkich domowych roślinek. Aby uzyskać odwar, który zastosujesz jako nawóz, należy połączyć 0,5 litra wody z 15 gramami łusek. Mieszanka powinna być gotowana na małym ogniu przez 15 minut.  Następnie pozostaw ją na 4 godziny do ostygnięcia. Przefiltrowany wywar można nanosić na roślinki za pomocą opryskiwacza lub użyć jako swoisty opatrunek na korzenie.

#2 Cukier

Prawie wszystkie rośliny domowe uwielbiają cukier. Dzieje się tak dlatego, że zawiera on glukozę i fruktozę. Glukoza dostarcza roślinie energii i pozwala jej lepiej przyswajać związki organiczne. Do jej przyswojenia potrzebna jest jednak odpowiednia ilość dwutlenku węgla. Jeśli zostanie podana w niewystarczającej ilości, może to doprowadzić do zagrzybienia. Aby temu zapobiec, zaleca się użycie odżywek EM (bazujących na mikroorganizmach). Można użyć jednej tabletki glukozy lub kostki cukru na każdy 1 litr wody. Nie powinieneś nawozić swoich roślinek w ten sposób częściej niż co 30 dni.

nawóz do roślin doniczkowych, fot. freepik
nawóz do roślin doniczkowych, fot. freepik

#3 Skórki od bananów

Istnieją różne przepisy na nawóz ze skórek z bananów. Najpopularniejszy jest jednak napar. Aby go przygotować, należy wziąć świeże skórki, drobno je posiekać i wlać do szklanego słoika. Słoik wypełnia się również świeżo przegotowaną wodą. 24 godziny później napar jest gotowy. Przefiltrowany napar należy rozcieńczyć wodą (3:1). Rośliny należy nawozić taką mieszanką co 2 tygodnie.

#4 Drożdże dla roślin

Drożdże zawierają dużo tiaminy, witamin z grupy B oraz koenzymów. Dzięki tym witaminom i minerałom proces mineralizacji materii organicznej przebiega znacznie szybciej. Sprzyjają one również produkcji kluczowych makroelementów. Przygotowanie roztworu odżywczego z drożdży jest proste: rozpuścić 1 gram drożdży i 1,5 łyżki stołowej cukru w 0,5 l wody (powinna być lekko ciepła). Nie należy stosować nawozu częściej niż co cztery tygodnie.

#5 Fusy z kawy jako nawóz

Jest to świetne rozwiązanie dla roślin, które preferują lekko kwaśną mieszankę gleby. Faktem jest, że kawa pomaga obniżyć pH. Jeśli fusy z kawy zostaną dobrze wysuszone i wymieszane z podłożem podczas przesadzania lub sadzenia, poprawi to luźność kwiatów i drenaż. Takie nawożenie wzbogaca glebę w składniki odżywcze i poprawia jej jakość oraz pozytywnie wpływa na korzystną mikroflorę.

nawóz do roślin doniczkowych, fot. freepik
nawóz do roślin doniczkowych, fot. freepik

#6 Skorupki jajek

Zawierają dużą ilość wapnia. Aby zrobić z nich nawóz, należy umieścić pokruszone skorupki jaj w słoiku wypełnionym wodą - 6 skorupek jaj na 1 litr wody. Przykryj słoik gazą, a następnie pozostaw mieszaninę w ciepłym miejscu na tydzień. Następnie rozcieńcz napar czystą wodą (10:1). Nawóz ze skorupek jaj jest najbardziej użyteczny dla kwiatów, które negatywnie reagują na zakwaszenie mieszanki glebowej.

#7 Skórki cytrusów

Skórki cytrusów - grejpfrutów, pomarańczy i cytryn mają w sobie wiele witamin. Dostarczają więc składników odżywczych i pomagają w sterylizacji podłoża. Aby zrobić napar, należy połączyć świeżo przegotowaną wodę ze świeżymi skórkami. Po pół dnia nawóz powinien być gotowy. Odcedzonego naparu używa się do nawożenia korzeni roślin domowych. Można też użyć opryskiwacza do nawilżania krzewów. Będzie on zwalczał szereg chorób i szkodników.

Coraz więcej osób wiesza żółte wstążki w ogrodzie. Powód Cię zaskoczy:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także