Domowy nawóz, który zmieni glebę w czarnoziem. Jak go przygotować?
Wiele osób marzy o posiadaniu czarnoziemu w swoim ogródku. Niestety dla większości jest to nieosiągalne. Ta najwyższej jakości gleba zajmuje zaledwie około 1% powierzchni terenu Polski. Aby użyźnić swoją ziemię, można jednak wykorzystać organiczne nawozy wyprodukowane domowymi sposobami. Jeden z nich został uznany za prawdziwy przełom w ogrodnictwie.
05.05.2024 15:33
Około 80% terenu Polski pokrywają gleby z kompleksu gleb brunatnych, płowych i bielicowych, z których ta ostatnia jest uznawana za rodzinę gleb uboższych, formowanych na podłożu piaskowym. Aby zatem móc cieszyć się bogatymi zbiorami czy też pięknym ogrodem, niezbędne jest właściwe nawożenie i regularne przeprowadzanie innych czynności pielęgnacyjnych.
Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo
Jak wygląda proces użyźniania gleby?
Proces użyźniania gleby składa się z kilku etapów. Pierwszym krokiem powinno być jej odchwaszczanie, a kolejnym spulchnianie przy użyciu bron rotacyjnych. Następnie trzeba przeprowadzić rozluźnienie gleby oraz poziomowanie terenu - przy wykonaniu tych prac nieoceniona okaże się glebogryzarka. Przygotowanej w ten sposób ziemi należy dostarczyć składniki odżywcze. W zależności od rodzaju gleby i jej wymagań można w tym celu zastosować kompost, obornik lub inny nawóz. Aby ocenić, jakie wymagania ma dana gleba, powinno się przeprowadzić pomiar jej pH. Można tego dokonać za pomocą kwasomierza, który dostępny jest w sklepach ogrodniczych.
Jedną z roślin, którą często stosuje się przy nawożeniu gleby, jest gorczyca biała. Zgodnie z informacjami podanymi przez serwis nazwozy.eu wynika to z faktu, że dobrze rozwinięta gorczyca gromadzi w swojej biomasie znaczące ilości składników mineralnych. W efekcie przyorana na zielony nawóz zastąpi nawet do 20 ton obornika. Jej korzenie rozluźniają glebę w sposób porównywany do orki lub głęboszowania.
Serwis shareinfo.pl zaleca, aby wzbogacić glebę również o rozwielitki (dafnii), popularne stawonogi, które jako składnik planktonu są również używane do karmienia ryb akwariowych. Dostępne są one w sklepach zoologicznych. A warto się w nie zaopatrzyć ponieważ zawierają duże ilości minerałów, w tym bardzo korzystne dla gleby azot i fosfor.
Jak przygotować mieszkankę, która zmieni glebę w czarnoziem?
Serwis shareinfo.pl. podał przepis, dzięki któremu można zmienić glebę tak, że będzie niczym czarnoziem. Aby przygotować tę mieszankę, należy najpierw zmieszać kilogram rozwielitek z kilogramem sproszkowanej gorczycy. Następnie tak przygotowaną kompozycję trzeba rozprowadzić na glebie. Na każdy metr kwadratowy powinno przypadać około 4-5 łyżek stołowych.
Przygotowany tą metodą nawóz zalecany jest do stosowania również bezpośrednio przed posadzeniem sadzonek, na przykład pomidorów czy papryki. Wsypuje się wtedy łyżkę mieszanki do każdego dołka, a następnie umieszcza w nim roślinę. Dzięki temu już na samym początku rośliny dostają „turbodoładowanie”. A jakie można uzyskać efekty? Nawet mało urodzajne gleby staną się dużo bardziej żyzne, zbliżając się do właściwości czarnoziemu.
Zalety stosowania gorczycy jako polonu?
Gorczyca nie tylko poprawia strukturę gleby oraz dostarcza jej składników odżywczych, ale zapobiega także jej erozji. Warto stosować ją w tym celu szczególnie w okresach, gdy inne rośliny nie są uprawiane. Pomaga to w utrzymaniu jakości gleby i zapobiega jej zmywaniu przez deszcz lub wiatr. Co więcej, gorczyca posiada właściwości fitosanitarne, co oznacza, że pomaga w redukcji szkodników oraz chorób glebowych, zmniejszając ryzyko ich wystąpienia w przyszłych uprawach. Można ją także zastosować do zwalczania chwastów. Gęsty pokład liści gorczycy ogranicza dostęp światła dla chwastów. W efekcie pomaga to je kontrolować oraz zapobiega ich rozwojowi w kolejnych sezonach.