PoradyLajfhakiDomowy nawóz z dwóch składników stawia na nogi ogórki i krzaki pomidorów

Domowy nawóz z dwóch składników stawia na nogi ogórki i krzaki pomidorów

nawóz do pomidora i ogórka, fot. Freepik/Getty Images
nawóz do pomidora i ogórka, fot. Freepik/Getty Images
03.08.2023 16:42

Nawóz, który stosuje od lat, nadaje się nie tylko do krzaków pomidora i ogórka. Każda roślina go uwielbia, a ja już nigdy nie wybiorę specyfiku ze sklepu.

Jeśli szukasz uniwersalnego nawozu, który można stosować do wszystkich roślin w ogrodzie, to idealnie trafiłeś. Jego przygotowanie zajmie Ci parę minut, a efekty da się zobaczyć już po kilkunastu dniach od zastosowania.

Dlaczego warzywa słabo rosną?

Na samym początku należy zadać sobie pytanie: dlaczego moje roślinie nie rosną tak bujne, jak u sąsiadki za płotem? Z reguły wina leży w sposobie uprawiania, a co za tym idzie nawożenia gleby. Jeśli warzywa nie mają skąd pobierać minerałów takich jak potas, fosfor, azot czy siarka, ich wzrost będzie zaburzony, a owoce karłowate. Jeżeli w ciągu miesiąca panuje skwar, musisz pamiętać o dodatkowym podlewaniu lub specjalnym systemie nawadniającym.

Warto również dokładnie przyglądnąć się swoim krzakom i sprawdzić, czy nie ma na nich szkodników i oznak choroby. Wszelkie przebarwienia, zniekształcenia czy dziury to jasny znak, że roślina jest atakowana i potrzebuje naszej pomocy. Domowy nawóz z dodatkiem liści laurowych i czosnku ma aż trzy zalety: leczy rośliny z wszelkich chorób, wzmacnia barierą ochronną, a także jest na tyle uniwersalny, że można go stosować do większości naszych upraw.

nawóz do pomidora i ogórka
nawóz do pomidora i ogórka

Jak przygotować nawóz do krzaków pomidora i ogórka?

Tym razem musisz skorzystać z przypraw, które na co dzień wykorzystujesz w kuchni. Będziesz potrzebować trzy liście laurowe, trzy ząbki czosnku i 500 ml gorącej wody. Czosnek i liście umieść w dużym słoiku, a następnie zalej odpowiednią ilością wody. Całość zakręć, wymieszaj preparat i odstaw go na 24 godziny. Następnego dnia wstrząśnij słoikiem i przelej substancję do dużego naczynia. Wyciągnij czosnek oraz liście laurowe i dolej dwa litry wody. Nawóz możesz przelać do konewki lub plastikowej butelki. Rośliny obficie podlewaj tuż przy ziemi. Jeśli zauważysz, że twoje plony atakuje jakaś choroba, możesz spryskać roślinę od góry do dołu. Czosnek i liście laurowe uwalniają lecznicze substancje, które polepszą kondycje twojej uprawy. Pierwsze efekty będą widoczne po kilkunastu dniach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także