Zasadź przy pomidorach, a zbiory będą nawet podwójnie większe!
Można je z powodzeniem wyhodować w ogródku lub na balkonie. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, by doczekać się pokaźnych plonów. Podpowiadamy, co robić, żeby mieć obfite plony pomidorów.
17.04.2023 13:58
Samodzielna uprawa pomidorów nie jest łatwa i wymaga sporej wiedzy, a także zaangażowania. Pasjonaci ogrodnictwa nie powinni jednak zniechęcać się do tego zadania. Wysiłek włożony w wyhodowanie własnych krzaków z pomidorami na pewno się opłaci. Są bardzo zdrowe, a w ostatnim czasie ich ceny w marketach czy warzywniakach mocno poszybowały w górę.
Dlaczego warto uprawiać pomidory?
Substancją, która sprawia, że pomidory są bardzo zdrowe, jest likopen, czyli czerwony barwnik. To silny przeciwutleniacz, który niszczy wolne rodniki, a dzięki temu opóźnia procesy starzenia. Niektóre badania wskazują, że hamuje on również rozwój raka prostaty oraz szyjki macicy. Kwasy zawarte w pomidorach pomagają zapobiegać miażdżycy. Z kolei pektyny wspierają obniżanie cholesterolu. Duża zawartość potasu sprawia, że pomidory działają moczopędnie, obniżają ciśnienie krwi i poprawiają pracę serca. Jedzenie ich pozwala pokryć znaczną część zapotrzebowania organizmu na witaminę C.
Co robić, żeby mieć obfite plony pomidorów?
Pomidory można wysiewać na przełomie marca i kwietnia. Rozsadę należy umieszczać w gruncie dopiero po całkowitym ustąpieniu przymrozków, czyli od połowy maja. W przypadku odmian wysokich, aby roślina prawidłowo rosła, konieczne jest zastosowanie odpowiednich podpór. Dzięki nim pędy nie będą uginały się pod ciężarem owoców. Ważne jest również regularne podlewanie. Należy też uważać, by nie moczyć nadziemnych części roślin. Dobrym rozwiązaniem może okazać się ściółkowanie folią lub korą. Bardzo ważne jest także zadbanie o to, by sadzonki pomidorów miały odpowiednie sąsiedztwo.
Co sadzić przy pomidorach, by mieć obfite plony?
Odpowiednie sąsiedztwo jest dla pomidorów wręcz kluczowe. Niektóre rośliny, zasadzone obok, będą odżywiać glebę. Inne zaś pomogą odstraszyć szkodniki.
- Cebula, czosnek, a także rośliny strączkowe ulepszą jakość gleby i wzbogacą ją w azot.
- Jako tzw. zielone nawozy doskonale sprawdzą się facelia, gorczyca oraz fasola.
- Pozytywny wpływ na rozwój pomidorów będą miały: sałata, buraki, szparagi, seler, szczypiorek, szczaw, marchewka oraz seler.
- Pokrzywa będzie chronić pomidory przed szkodnikami. Poprawi również strukturę gleby.
- Dobrym sąsiedztwem dla pomidorów są rośliny dyniowate: cukinia, dynia, arbuz oraz melon.
- Kwiaty aksamitki będą doskonałą ochroną przed szkodnikami.
Czego nie sadzić przy pomidorach?
Nie wszystkie rośliny powinno się sadzić przy pomidorach. Kapusta oraz rzodkiewka będą hamowały rozwój i dojrzewanie owoców. Podobnie może zadziałać sąsiedztwo ogórków lub papryki. Ryzykowne jest również sadzenie przy pomidorach ziemniaków, ponieważ sadzonkom zagrażałaby zaraza ziemniaczana.