PoradyZamiast pić, rozpyl w ogrodzie. Ślimaki uciekną, bo boją się tego napoju jak ognia

Zamiast pić, rozpyl w ogrodzie. Ślimaki uciekną, bo boją się tego napoju jak ognia

domowy oprysk na ślimaki, fot. Getty Images
domowy oprysk na ślimaki, fot. Getty Images
17.06.2023 11:25

Wyglądają niewinnie, ale potrafią w mgnieniu oka spustoszyć ogród.  Są bardzo żarłoczne, a do tego działają pod osłoną nocy, więc trudno je nakryć na gorącym uczynku i wyłapać. O wiele lepszym i skuteczniejszym rozwiązaniem będzie domowy oprysk na ślimaki.

Ślimaki to jedne z powszechnych ogrodowych szkodników. Jeśli się ich nie pozbędziesz, możesz ponieść spore straty. Niektórzy zastawiają na nie pułapki, a inni próbują uśmiercać. Dobrym rozwiązaniem jest również zrobienie domowego oprysku, który odstraszy ślimaki. Wystarczy wykorzystać jeden produkt, który z pewnością masz w domu.

Jakie szkody wyrządzają ślimaki w ogrodzie?

Ślimaki gustują w grządkach z warzywami, takimi jak sałata, kapusta, marchewka czy buraki. Nie gardzą również kwiatami, w tym nasturcjami, cyniami, daliami oraz liliami. Wygryzają w roślinach dziury o nieregularnych kształtach, a ponieważ są bardzo żarłoczne, są w stanie pożreć mniejsze sadzonki w całości w ciągu jednej nocy. Wychodzą na żer wieczorem, a w ciągu dnia chowają się w ciemnych i wilgotnych miejscach. Właśnie dlatego trudno jest je wyłapać. Najlepszą metodą walki z tymi szkodnikami jest domowy oprysk na ślimaki. Wykonasz go zaledwie z jednego składnika.

Ja zrobić domowy oprysk na ślimaki? Fot. Getty Images
Ja zrobić domowy oprysk na ślimaki? Fot. Getty Images

Z czego zrobić domowy oprysk na ślimaki?

Zrobienie domowego oprysku na ślimaki jest bardzo proste. Wystarczy zaparzyć zwykłą, czarną kawę i zastosować ją jako oprysk na rośliny, którym zagrażają ślimaki. Jak przygotować preparat? Zaparz kubek kawy i zostaw do wystygnięcia. Następnie zmieszaj napar z wodą w proporcji 1:4. Tą mieszanką spryskaj rośliny narażone na atak szkodników. Uważaj jednak ze stosowaniem tego preparatu, ponieważ nie wszystkie rośliny tolerują kawę. Może ona zaszkodzić gatunkom, które nie są kwasolubne. Po zastosowaniu oprysku obserwuj swoje uprawy. Jeśli zauważysz, że któreś źle znoszą ten domowy specyfik, nie nanoś go na nie ponownie.

Domowy oprysk na ślimaki zrobisz na bazie kawy. Fot. Genialne.pl
Domowy oprysk na ślimaki zrobisz na bazie kawy. Fot. Genialne.pl

Jak jeszcze wykorzystać kawę na ślimaki?

Oprysk z kawy nie jest jedyną metodą walki z tymi szkodnikami. Możesz wykorzystać również fusy z parzenia małej czarnej. Wystarczy rozsypać je wokół grządek, które są atakowane przez szkodniki. Ślimaki nie radzą sobie z sypką nawierzchnią, ponieważ drobinki przyklejają się do ich lepkich ciał. Z tego powodu będą omijać zaporę z fusów po kawie szerokim łukiem. Podobnie zadziała rozsypanie wokół roślin piasku lub pokruszonych drobno skorupek jaj. Co ważne, zarówno fusy po kawie, jak i skorupki jaj będą nie tylko odstraszać szkodniki, ale dodatkowo odżywią ziemię i rosnące w niej rośliny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także