PoradyDomowy sposób na plamy od potu. Wystarczy posypać, a materac będzie jak nowy

Domowy sposób na plamy od potu. Wystarczy posypać, a materac będzie jak nowy

Plamy z potu na materacu Fot. De Hygienique / Genialne.pl
Plamy z potu na materacu Fot. De Hygienique / Genialne.pl
Manuel
05.08.2022 11:16

Plamy z potu na materacu to nic przyjemnego. Nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale i są niehigieniczne. Podpowiemy Ci jak je usunąć, tak by nie raziły oka i  nie były skupiskiem bakterii.

Dbajmy o niego!

Tak jak regularnie pierzesz swoją pościel, tak samo dobrym pomysłem jest czyszczenie materaca, choć na szczęście nie trzeba tego robić aż tak często. Być może masz już w swojej kuchni wszystko, co potrzebne do czyszczenia materaca. Naturalne metody i proste składniki usuną plamy i pozostawią Twoją przestrzeń do spania przyjemnie pachnącą.

Plamy z potu na materacu, fot. Freepik
Plamy z potu na materacu, fot. Freepik

Jak wyczyścić materac domowym sposobem?

Będą Ci  potrzebne:

  • Soda oczyszczona;
  • Olejek eteryczny z lawendy (lub jakiś inny zapach, który kojarzysz ze świeżością);

Zdejmij całą pościel z materaca i wrzuć ją do pralki. Odkurz górę materaca, jego boki i spód. Teraz podnieś go i odkurz powierzchnię pomiędzy materacem a sprężynami. Następnie wymieszaj 1 filiżankę sody oczyszczonej z kilkoma kroplami lawendowego olejku eterycznego (lub innego, który lubisz) w misce, a następnie umieść mieszaninę w sitku. Rozprowadź pachnącą sodę oczyszczoną równomiernie na cały materac. Pozostaw ją tam tak długo, aż Twoja pościel skończy się prać i suszyć. Następnie odkurz sodę oczyszczoną z materaca.

Plamy z potu na materacu - jak je skutecznie usunąć?

Jeśli chodzi o najbardziej uporczywe plamy, to wyczyścisz je przygotowując pastę z sody oczyszczonej, soli i wody.

Przy nakładaniu pasty bądź ostrożny, aby za bardzo nie zmoczyć materaca. Może go to zdeformować. Pocieraj delikatnie plamy przygotowaną pastą, a następnie pozostaw ją na 30 minut. Później wytrzyj wilgotną, czystą szmatką pozostałości. Plamy powinny zniknąć, a Twój materac powinien wyglądać o niebo lepiej niż przed czyszczeniem. Teraz wystarczy jedynie, że założysz z powrotem pościel i już możesz się kłaść do całkiem świeżego łóżka.

Jak usunąć uporczywe plamy z materaca

Rozpuść 3 łyżki sody oczyszczonej w szklance wody utlenionej 3% i odrobiny mydła. Spryskaj taką miksturą plamy i pozostaw do wyschnięcia.

A tutaj przeczytasz o tym, jak naprawić wgniecenie w samochodzie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także