PoradyLajfhakiDosyp do butów zaledwie 1 łyżkę. Zadziała jak najlepszy odświeżacz

Dosyp do butów zaledwie 1 łyżkę. Zadziała jak najlepszy odświeżacz

soda dosypywana do butów, fot. Genialne
soda dosypywana do butów, fot. Genialne
20.10.2023 13:25

Po całym dniu noszenia butów z ich wnętrza wydobywa się nieprzyjemny zapach. Nie mają dodatkowych wywietrzników, więc zbierający się pot i brud powodują brzydki zapach. Może on utrzymywać się nawet kilka dni, co nie brzmi zbyt optymistycznie. Soda wsypana do butów skutecznie załatwi problem!

Latem nosimy przewiewne obuwie, lecz jesień i zima to sezon botków i sneakersów. Zabudowane, skórzane buty mają chronić stopy przed zimnem, więc nie mają dodatkowych szpar na wietrzenie. Sprawia to, że noga znacznie mocniej się poci, a bakterie mają dobre warunki do rozwoju. Jeśli nie chcesz, by twoje buty zabijały zapachem, koniecznie zasyp je sodą oczyszczoną!

Soda wsypana do butów. Domowy pochłaniacz zapachu

Plucha na zewnątrz, a ty koniecznie musisz wyjść na ulicę? Po dłuższym spacerze większość butów się przemoczy, a suszenie ich wymaga co najmniej kilkunastu godzin. Niektórzy mają tylko jedną parę, którą muszą włożyć następnego dnia. Chodzenie w zawilgoconych butach prowadzi do rozwoju grzyba i bakterii, które wydzielają nieprzyjemny zapach. Jeśli już się pojawi, istnieje kilka sposobów na jego pozbycie. Pierwszy z nich to wrzucenie garści sody do wnętrza buta. Jest świętym pochłaniaczem zapachów, odkaża i dezynfekuje. Sodę zostawiamy na kilka godzin, a następnie wciągamy resztki proszku odkurzaczem lub staranie trzepiemy but. Bardzo podobnie działa sól, kawa czy talk — jeśli brak ci sody, wykorzystaj któryś z tych produktów. Wprawdzie nie będą miały właściwości odkażających, ale pozbędziesz się przykrego zapachu.

Obraz

Buty wrzucone do zamrażalnika. Mróz będzie twoją bronią

Ujemna temperatura jest w stanie usunąć smród, a nawet zabić wszelkie bakterie i grzyby, które nazbierały się w twoich butach. Wstaw sneakersy do foliowych torebek i wrzuć do zamrażalnika na całą noc. Rano wyciągnij obuwie i rozmrażaj w temperaturze pokojowej. Nie wystawiaj ich na słońce ani nie trzymaj na grzejniku, bo mogą się na stałe odkształcić. Analogicznie do chłodziarki, można wystawić buty na zewnątrz, jeśli panuje ujemna temperatura. Ważne, by osłonić je folią lub plastikową reklamówką, by nie złapały wilgoci.

Soda wsypana do butów neutralizuje zapach, fot. Genialne.pl
Soda wsypana do butów neutralizuje zapach, fot. Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także