PoradyTylko w jednym wypadku jako gość weselny możesz ubrać białą sukienkę

Tylko w jednym wypadku jako gość weselny możesz ubrać białą sukienkę

dress code na weselu fot. nopanicatthisdisco reddit / Amy Pennza twitter
dress code na weselu fot. nopanicatthisdisco reddit / Amy Pennza twitter

24.06.2023 19:00

Teoretycznie na wesele każdy może ubrać się dowolnie. Wyjątek stanowią imprezy tematyczne, na których obowiązują kostiumy nawiązujące do motywu przewodniego wskazanego przez nowożeńców. Wybierając stylizację, zwróć uwagę na to, jaki dress code obowiązuje na takich uroczystościach.

W każdej sytuacji powinieneś nosić się tak, by czuć się komfortowo. Wesele jest jednak jedną z okazji, które rządzą się swoimi prawami. Trzeba prezentować się godnie, a do tego zadbać o to, by strój nie wprawił w zakłopotanie gospodarzy, a w szczególności panny młodej. Warto wiedzieć, jakie zasady obowiązują przy wyborze kreacji na wesele.

Jaki dress code obowiązuje na wesele?

Jeśli w zaproszeniu nie wskazano inaczej, dress code na wesele powinien być elegancki. W przypadku kobiet najlepiej sprawdzą się sukienki lub kombinezony. Nie będzie jednak nietaktem, gdy kobieta pojawi się w garniturze. Mężczyźni mają znacznie mniejsze pole manewru. W ich przypadku w grę wchodzi tylko garnitur. Jedyne decyzje, jakie pozostają do podjęcia, to kolor koszuli oraz wybór krawata lub muszki.

Czym się kierować, wybierając strój na wesele?

Jest kilka zasad, których należy przestrzegać,  by wpisać się w dress code obowiązujący na weselach.

  • Przy wyborze stylizacji nie przesadzaj w żadną stronę. Zbyt strojna suknia lub frak mogą przyćmić stroje państwa młodych. Nie wypada jednak pojawić się w jeansach czy spódnicy, którą nosisz na co dzień.
  • Dostosuj strój do miejsca, w którym odbywa się impreza. Jeśli państwo młodzi wybrali dworek lub zamek, musisz postawić na elegancję w pełnym znaczeniu tego słowa. Jeśli idziesz na wesele odbywające się w gospodarstwie agroturystycznym czy na plaży, możesz postawić na nieco luźniejszą stylizację. U mężczyzn możliwe będzie np. zrezygnowanie z krawata, a u kobiet ze szpilek.
  • Biel jest kolorem zarezerwowanym dla panny młodej. Jeśli chcesz włożyć białą sukienkę lub garnitur, upewnij się, że nie będzie jej to przeszkadzało.
  • Unikaj również krzykliwych, neonowych kolorów i rzucających się w oczy nadruków. Nie kradnij "show" pannie młodej. To na nią powinny być zwrócone wszystkie oczy. Najbezpieczniejszy wybór to ubrania w stonowanych, pastelowych barwach.
  • Kobiety nie powinny odsłaniać za dużo. Oczywiście krótka sukienka nie będzie wpadką, ale należy pamiętać o tym, by godnie się prezentować. W czasie samej ceremonii zaślubin warto też okryć ramiona szalem lub krótką kurtką. Dotyczy to głównie ślubów kościelnych.
  • Przygotuj rzeczy na zmianę. Nie musi to być cała stylizacja, ale np. wygodniejsze buty z pewnością się przydadzą. Panowie mogą zabrać ze sobą zapasową koszulę na wypadek, gdyby zdarzyło im się np. oblać barszczem.
Jaki jest dress code na wesele? Fot. Getty Images
Jaki jest dress code na wesele? Fot. Getty Images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także