PoradyDwie drażetki uratowały moje żelazko. Po przypaleniu nie został nawet ślad

Dwie drażetki uratowały moje żelazko. Po przypaleniu nie został nawet ślad

Jak usunąć przypalenia z żelazka? Fot. Pexels
Jak usunąć przypalenia z żelazka? Fot. Pexels
06.09.2023 20:40

Wystarczy chwila nieuwagi, by przypalić ubranie, a wraz z nim stopę żelazka. Zniszczonej odzieży już nie da się uratować (no, chyba że jesteś mistrzem przeróbek krawieckich), ale zabrudzone urządzenie nie musi lądować na śmietniku. Oto jak usunąć przypalenia z żelazka domowymi sposobami.

Żelazko najczęściej przypala się przez przypadek. Wystarczy dobrać zbyt wysoką temperaturę, dotknąć nagrzaną stopą aplikacji lub zbyt długo dociskać ją do tkaniny. Zdarza się również, że brązowe, trudne do usunięcia ślady pojawiają się w miarę użytkowania urządzenia, ponieważ nie jest odpowiednio czyszczone. Bez względu na to, jak powstały, jest kilka sposobów, by usunąć przypalenia z żelazka. Przyda się m.in. popularny lek.

Jak usunąć przypalenia z żelazka tabletką na gorączkę?

Niektóre popularne leki można wykorzystać nie tylko do zwalczania dolegliwości zdrowotnych. W przypadku przypalonej stopy żelazka powinieneś sięgnąć po paracetamol. Ten lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy znajduje się chyba w każdej domowej apteczce. Gdy zdarzy ci się wypadek w czasie prasowania, weź 1 tabletkę. Przytrzymując medykament pęsetą, rozsmaruj go na rozgrzanej powierzchni żelazka (rozprowadź go tylko w miejscu, gdzie znajduje się brzydki ślad). W ciągu kilku minut wszystkie zabrudzenia powinny zostać rozpuszczone. Na koniec dokładnie wytrzyj powierzchnię żelazka wilgotną ściereczką (jeśli wciąż jest ciepłe, uważaj, żeby się nie oparzyć!). Po przypaleniu nie powinien pozostać nawet najmniejszy ślad. Taki sam efekt powinno dać zastosowanie na przypalonej powierzchni tabletki aspiryny.

Jak usunąć przypalenia z żelazka? Fot. Pexels
Jak usunąć przypalenia z żelazka? Fot. Pexels

Jak usunąć przypalenia z żelazka sodą i octem?

Soda oczyszczona oraz ocet to produkty, które idealnie nadają się m.in. do sprzątania w domu. Również przypalone żelazko szybko doprowadzą do porządku. Możesz użyć ich na kilka sposobów.

  • Rozgrzej stopę żelazka i delikatnie rozprowadź na jej powierzchni sodę oczyszczoną. Użyj do tego wilgotnej ściereczki lub gąbki do naczyń. Poleruj tak długo, aż zabrudzenie zniknie.
  • Jeśli masz żelazko pokryte teflonem, ciepłą stopę urządzenia pocieraj bawełnianą ściereczką zwilżoną octem. Kiedy zdołasz usunąć przypalenia z żelazka, dokładnie zetrzyj resztki octu wilgotną ściereczką.
  • Na naprawdę mocne ślady zastosuj pastę z sody i octu. Wymieszaj je w proporcji 2:1 i rozprowadź papkę na brudnym miejscu. Po chwili żelazko powinno być jak nowe. Dokładnie zetrzyj resztki preparatu wilgotną ściereczką.

Jak inaczej wyczyścić przypalone żelazko?

Na przypalone żelazko istnieją jeszcze inne domowe sposoby. Jeśli masz kawałek papieru do pieczenia, po prostu zacznij go prasować. Po kilku pociągnięciach brzydki ślad powinien zniknąć. Dla lepszego efektu możesz posypać papier solą kuchenną (o ile nie masz żelazka z teflonu, które mogłoby się w ten sposób zniszczyć). Jeśli nie masz żadnego z wcześniej omawianych produktów, możesz użyć do czyszczenia żelazka również samej soli. Po prostu rozsyp ją na desce do krojenia lub stolnicy i zacznij ją "prasować" urządzeniem rozgrzanym do bardzo wysokiej temperatury. Wykonuj powolne, okrężne ruchu do czasu, aż całe zabrudzenie zniknie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także