Dziadek powiedział mi, czym jest babie lato. Wreszcie wiem skąd są te nitki
Razem ze zmianą pogody pojawiają się one — srebrne nitki, które oplatają rośliny lub ogrodzenia. Towarzyszą im spadające kolorowe liście oraz przyjemnie chłodna temperatura. Jednak mało kto wie, czym jest babie lato.
12.10.2023 08:09
Zjawisko to jest znane nam wszystkim, ale wiele osób nie wie, skąd się bierze. Tak naprawdę te misternie zaplecione nici są tworem natury, a tak naprawdę pająków. Bardzo wiele osób boi się tych małych zwierząt, przez co jak najszybciej pozbywa się ich ze swoich domów i ogrodów. Babie lato nazwę zyskało sobie przez nitki, które przypominają siwe włosy starszych pań.
Czym jest babie lato?
Kiedy nastaje odpowiednia temperatura, wilgotność oraz wiatr pająki zaczynają budować swoje sieci, które znamy wszyscy jako babie lato. Zazwyczaj można je zauważyć na drzewach lub krzewach. Warto dodać, że konstrukcja ta jest bardzo misterna, ale niezwykle potrzebna pająkom. Budują sieci, aby móc na nich lecieć i co ciekawe, potrafią kontrolować ich grubość oraz wytrzymałość. Wszystko za sprawą zastawek w brodawkach przędnych. Przez nie kontrolowana jest długość samej przędzy. Jednak dlaczego chcą latać na sieciach? Na to pytanie od wielu lat próbują odpowiedzieć naukowcy. Z ich badań wynika, że najczęściej babie lato tworzą młode oraz samce pająka. Najlepszymi czynnikami do ich lotu jest temperatura 25 stopni Celsjusza, wilgotność na poziomie 40% oraz siła wiatru wynosząca 3 m/s. Co ciekawe, uważa się, że pajęczaki same decydują, gdzie chcą wylądować, ale nie zostało to potwierdzone.
Co warto jeszcze wiedzieć o babim lecie?
Okazuje się, że misternie tworzone pajęczyny są niezwykle trwałe i spełniają swoje zadanie. Mogą one unieść pająka na wysokość około 2 km, dzięki czemu może on pokonać drogę o długości nawet 5000 kilometrów. Co ciekawe, podróż ta jest w stanie trwać nawet do 25 dni. Kiedy dotrą na miejsce, to zwijają babie lato, a następnie szukają schronienia na zimę. Najczęściej wybierają szczeliny w korach drzew i tam czekają, aż do wiosny. Badacze podkreślają dwa powody podróżowania, pierwszy odnosi się do poszukiwania pokarmu oraz schronienia. Drugi natomiast polega na mieszaniu się różnych gatunków pająków ze sobą.