PoradyLajfhakiDzięki temu trikowi mieczyki nie ugną się pod naporem wiatru. Sprawdzony patent

Dzięki temu trikowi mieczyki nie ugną się pod naporem wiatru. Sprawdzony patent

Mieczyki należą do najchętniej wybieranych kwiatów do ogrodu (zaraz za różami czy azaliami). Nic w tym dziwnego, gdyż mają piękne i kolorowe kwiatostany. Jeśli chcesz zasadzić je na swoich rabatach, podpowiadamy, co zrobić, żeby mieczyki się nie przewracały.

Co zrobić żeby mieczyki się nie przewracały, fot. Getty Images
Co zrobić żeby mieczyki się nie przewracały, fot. Getty Images

Jak każde kwiaty, mieczyki również potrzebują odpowiednich warunków do wzrostu. Trzeba zadbać o podłoże, stanowisko i odpowiednią ilość wody. Zdradzamy co tak naprawdę lubią te rośliny.

Jak pielęgnować mieczyki?

Podstawą jest odpowiednia gleba. Kwiaty te najlepiej rozwijają się w  żyznej i przepuszczalnej glebie o obojętnym odczynie. Są ciepłolubne, dlatego nie powinno się ich sadzić w zacienionych miejscach. Zdecydowanie preferują nasłonecznione stanowiska. Jak wygląda kwestia podlewania mieczyków? Podobnie do większości roślin. Mieczyków nie należy przelewać, aby ich korzenie nie zgniły. Wodę trzeba dostarczać regularnie i bezpośrednio do glebyMieczyki  sadzi się na głębokości 6-15 cm (w zależności od wielkości samych bulw) i w odległości ok. 25 cm od siebie. Kwitną od połowy lipca, do połowy września. Trzeba uważać, ponieważ mają wysokie (osiągające nawet 70-120 cm) delikatne łodygi, które mogą się połamać na skutek wiatru. Co zrobić, żeby mieczyki się nie łamały? Jest na to prosty sposób!

Obraz

Co zrobić, żeby mieczyki się nie przewracały?

Te piękne i kolorowe kwiaty mają jedną słabość - bardzo delikatną łodygę. Dlatego, silniejszy wiatr może je z łatwością uszkodzić. Czasami łamią się też pod naporem własnych kwiatów. Jest jednak skuteczne rozwiązanie, które pozwala zabezpieczyć mieczyki przed zniszczeniem. To specjalna podpora, która wzmocni i zabezpieczy łodygę. Wykonana jest z bambusu. Wystarczy wbić ją w ziemię i przywiązać do niej łodygi roślin. Tyczki sprawią, że nagłe zjawiska pogodowe nie połamią oraz nie zdeformują mieczyków. Oprócz podpór jest jeszcze jeden patent, który zabezpieczy łodygi. Ważne jest samo sadzenie. Przyjmuje się, że bulwy należy umieścić tak głęboko w ziemi, ile wynosi trzykrotność ich wysokości. Dodatkowo rośliny warto sadzić w grupach. Dzięki temu staną się jeszcze bardziej odporne na łamanie czy przewracanie.

Obraz