PoradyOrganizacjaDziałam według planu. W moim domu zawsze jest wysprzątane na błysk!

Działam według planu. W moim domu zawsze jest wysprzątane na błysk!

Kobieta myje telewizor
Kobieta myje telewizor
Źródło zdjęć: © Getty Images | d3sign

10.12.2023 10:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czujesz, że domowe obowiązki cię przytłaczają? A może masz wrażenie, że ciągle sprzątasz i nie widać efektów? Ratunkiem może okazać się plan sprzątania! Podpowiadamy, jak go stworzyć, by osiągnąć najlepsze efekty. Będziesz w szoku, jak niewiele trzeba, by dom zawsze lśnił czystością.

Przed sprzątaniem, praniem i prasowaniem nie da się uciec. Można najwyżej odłożyć je na później, co za każdym razem skutkuje skumulowaniem się zaległych prac porządkowych. W końcu zbiera się ich tak dużo, że musisz spędzić na sprzątaniu cały dzień. Plan sprzątania pozwala zapanować nad wszystkimi pracami, które wymagają regularnego wykonywania. Wystarczy, że poświęcisz chwilę na ułożenie go, a sprzątanie przestanie być twoją zmorą.

Po co układać plan sprzątania?

Są różne strategie zarządzania porządkiem w domu. Jakiś czas temu, wyjaśnialiśmy np., czym jest sprzątanie strefowe. Większość z nas działa jednak bez ustalonego planu, co skutkuje tym, że wiele zadań odkładamy na weekend lub do momentu, kiedy już naprawdę nie da się ich uniknąć. Efekt jest taki, że w czasie, gdy moglibyśmy odpoczywać, tracimy wiele godzin i mnóstwo energii na wykonywanie szeregu prac porządkowych.

Przygotowując listę rzeczy, które musisz regularnie robić w domu i rozpisując ich wykonanie na konkretne dni, w prosty sposób zapanujesz nad sytuacją w swoim mieszkaniu. Założenie jest takie, że codziennie będziesz wykonywać niewielką część obowiązków. Nie będzie to bardzo dotkliwe i nie zajmie ci wiele czasu. W rezultacie większość niezbędnych czynności wykonasz w ciągu tygodnia pracy, a w weekend będziesz mógł sobie odpocząć. Unikniesz również kumulowania się niewykonanych zadań oraz nieprzyjemnych konsekwencji braku regularności. Co więcej, sprzątanie, przestanie zajmować ci mnóstwo czasu i nie będzie już taką mordęgą jak dotychczas.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak stworzyć plan sprzątania?

Wygospodaruj trochę czasu, by spokojnie zastanowić się, jak powinien wyglądać twój plan sprzątania. Usiądź wygodnie z kartką papieru lub komputerem i wykonaj kilka kroków.

  1. Wypisz wszystkie czynności, które musisz (razem z innymi domownikami) regularnie wykonywać w domu, np. odkurzanie, mycie okien, pranie, prasowanie.
  2. Przy każdej czynności zapisz częstotliwość, z jaką musi być wykonywana, np. odkurzanie — dwa razy w tygodniu, mycie naczyń — codziennie itd.
  3. Jeśli w sprzątanie są zaangażowane inne osoby, zapisz również, kto się czym zajmuje.
  4. Przypisz zadania każdego z domowników do konkretnych dni tygodnia, np. odkurzanie — wtorek i piątek. Weź przy tym pod uwagę wasze indywidualne plany dnia. Może zdarzyć się tak, że z powodu dodatkowych zajęć, danego dnia ktoś nie będzie w stanie wykonać żadnej z prac domowych, ale innego "wciśnie" do swojego harmonogramu dwa zadania. Pamiętaj, że plan sprzątania ma ułatwić wam życie, a nie być obciążeniem.
  5. Stwórz plan sprzątania w formie tabeli z dniami tygodnia i listą zadań (w dolnej części lub z boku możesz umieścić również listę zadań, które należy wykonywać raz w miesiącu lub rzadziej). Możesz to zrobić odręcznie lub w arkuszu kalkulacyjnym. W internecie znajdziesz też gotowe wzory. Jeśli wraz z domownikami wymieniacie się obowiązkami, możesz wypełniać ją co tydzień na nowo, by każdy wiedział, za co odpowiada.

Jak zacząć działać zgodnie z planem?

Sam plan sprzątania nie sprawi, że twój dom będzie lśnił czystością. Trzeba jeszcze wdrożyć go w życie i przestrzegać. Niestety nikt nie zrobi tego za ciebie, więc musisz (i pozostali domownicy również!) zachować dyscyplinę i wykonywać zadania zgodnie z rozpiską. Oczywiście mogą zdarzyć się drobne przesunięcia wynikające z jakichś nagłych zdarzeń losowych, ale na co dzień staraj się robić to, co zaplanowałeś.

Po kilku tygodniach oceń, jak sprawdza się twój plan w praktyce. Jeśli są zadania, z którymi wiecznie się nie wyrabiasz lub masz jakiś inny problem, poprzestawiaj harmonogram tak, by mieć na nie więcej czasu. Jeśli okazało się, że wykonywanie jakiejś czynności dwa razy w tygodniu to za często, również możesz to skorygować. Pamiętaj, że to twój plan, więc możesz swobodnie dostosowywać go do własnych potrzeb i możliwości. Jedyną miarą tego, czy jest dobry, powinno być to, czy rzeczywiści ułatwił ci zapanowanie nad domowymi porządkami.

sprzątanieskuteczne sprzątanieplanowanie
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także