Dzięki tej roślinie kleszcze będą trzymać się z daleka. Zbierz ją w czasie spaceru lub zasadź w ogrodzie
Rośnie niemal wszędzie - na skraju lasów, na łąkach, przy polach oraz drogach. Możesz też zasadzić go w ogródku. Wrotycz to roślina bez żadnych specjalnych wymagań, ale ma wiele przydatnych zastosowań. Jednym z nich jest odstraszanie kleszczy.
04.05.2023 12:38
Wrotycz pospolity to roślina, która często jest brana za chwast, ponieważ rośnie w zasadzie wszędzie i nie wymaga specjalnej pielęgnacji. W rzeczywistości to bardzo pożyteczne ziele, które jest wykorzystywane m.in. w ziołolecznictwie. Doskonale sprawdza się jako odstraszasz owadów. Z powodzeniem możesz zastosować wrotycz m.in. na kleszcze.
Wrotycz na kleszcze
Zasadzony w ogrodzie będzie naturalną barierą dla kleszczy, które nie lubią jego zapachu. Jeśli zerwiesz jego kwiaty i wstawisz do wazonu, również odstraszy te oraz inne owady. Możesz również wykorzystać go jako składnik saszetek zapachowych, które umieścisz w szafie (ubrania przejmą zapach i będą odstraszać owady w czasie wypraw do lasu). Wrotycz doskonale nadaje się również do wykonania domowego sprayu na kleszcze.
Dlaczego warto wykorzystać wrotycz na kleszcze?
Ochrona przed kleszczami jest bardzo ważna. Owady przyciągają ruch, ciepło i zapach ludzkiego potu. Ich ukłucia same w sobie nie są groźne. Kleszcze przenoszą jednak bardzo groźne choroby, w tym boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Borelioza wymaga leczenia antybiotykiem, a w niektórych przypadkach również terapii wspomagającej i rehabilitacji. Z kolei na kleszczowe zapalenie mózgu nie ma lekarstwa, w związku z czym terapia skupia się na niwelowaniu objawów. W cięższych przypadkach konieczna jest hospitalizacja. W związku z tym lepiej zabezpieczać się przed kleszczami, by uniknąć zakażenia. Ziele wrotyczu doskonale się do tego nadaje.
Jak wykorzystać wrotycz na kleszcze?
Aby wykonać domowy preparat na kleszcze z wrotyczu, musisz zebrać trochę ziela. Jeśli nie masz go w ogródku, z łatwością znajdziesz je na łąkach czy obrzeżu lasu.
- 3 łyżki ziela (kwiaty, łodygi, liście) zalej 2 szklankami wrzątku.
- Parz przez 30 minut.
- Przecedź napar i przelej do butelki ze spryskiwaczem.
- Przed spryskaniem całego ciała, sprawdź na niewielkiej powierzchni skóry, czy nie dojdzie do reakcji alergicznej. Jeśli nie pojawiły się żadne niepokojące objawy, możesz użyć preparatu.
- Napar z wrotyczu nie powinien być przechowywany, dlatego najlepiej zrobić go i wykorzystać tuż przed wyjściem z domu.
- Zamiast naparu możesz wykorzystać olejek z wrotyczu dostępny w aptekach i sklepach zielarskich. Rozcieńcz go w oleju jadalnym i rozprowadź na skórze.