PoradyDzikie zwierzęta grasują w mieście, nie na szlaku. Nie rób tak, kiedy staniesz z nim twarzą w twarz

Dzikie zwierzęta grasują w mieście, nie na szlaku. Nie rób tak, kiedy staniesz z nim twarzą w twarz

Dzikie zwierzęta coraz częściej pojawiają się w mieście. Fot. Freepik
Dzikie zwierzęta coraz częściej pojawiają się w mieście. Fot. Freepik

23.06.2023 17:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dziki, lisy, łosie, a nawet niedźwiedzie. Dzikie zwierzęta coraz częściej pojawiają się w mieście i spacerują po osiedlach. Podpowiadamy, jak się zachować, kiedy je spotkasz.

Widok dzikich zwierząt w mieście powoli staje się normą. Ośrodki miejskie stale się rozrastają i ludzie powoli wypierają zwierzęta z ich naturalnego środowiska, czyli lasów. To dlatego na ulicach pojawiają się dziki, lisy, łosie, a czasami nawet niedźwiedzie. Na osiedlach mieszkalnych szukają pożywienia, a ich szczególne zainteresowanie budzą oczywiście niezabezpieczone śmietniki. Co robić, kiedy spotkasz dzikie zwierzę?

Dzikie zwierzęta to nie taki rzadki widok w mieście

O dzikach przechadzających się po ulicach m.in. Gdańska mówi się już od kilku lat. Na początku czerwca sporego zamieszania narobił dzik, który biegał po terenie Uniwersytetu Rzeszowskiego. W miastach często można zauważyć również lisy, wilki, sarny oraz łosie. Największe poruszenie wywołało w ostatnim czasie pojawienie się niedźwiedzia na osiedlu Chruślice w Nowym Sączu (spacerował tam przez dwa dni pod koniec maja). Mieszkańcom odradzano wtedy wychodzenie z domów. Zdarza się, że niedźwiedzie są widywane również na ulicach niektórych miejscowości w Tatrach.

Co robić, kiedy spotkasz dzikie zwierzęta w mieście? Fot. Freepik
Co robić, kiedy spotkasz dzikie zwierzęta w mieście? Fot. Freepik

Co zrobić, jeśli spotkasz dzikie zwierzęta w mieście?

Najważniejsze jest zachowanie spokoju. Bez względu na to, jakie zwierzę spotkałeś, nie powinieneś się do niego zbliżać. Jeśli go nie wystraszysz lub nie sprowokujesz, raczej nie będzie próbowało do ciebie podejść. Największym zagrożeniem są matki z młodymi (będą atakować, gdy wyczują zagrożenie). Jeśli zwierzę cię nie widziało, oddal się po cichu. Jeśli zaś cię zobaczyło, stań wyprostowany i zacznij machać rękami, by dać mu znać, że jesteś człowiekiem. W przypadku dzika sprawdzi się klaskanie, a przy spotkaniu z niedźwiedziem machanie rękami nad głową połączone z mówieniem stanowczym tonem. Unikaj kontaktu wzrokowego ze zwierzęciem (szczególnie niedźwiedziem). W żadnym wypadku nie staraj się rzucać w nie kamieniami lub kijami. Nie szczuj go też psem. Absolutnie nie dokarmiaj dzikich zwierząt grasujących w mieście. Zrób wszystko, by jak najszybciej znaleźć się w bezpiecznym miejscu. Nie uciekaj jednak biegiem (musisz powoli się wycofać). Kiedy będziesz bezpieczny, wezwij Straż Miejską, która oceni sytuację i odłowi dzikie zwierzę.

Dzikie zwierzęta coraz częściej pojawiają się w mieście. Fot. Freepik
Dzikie zwierzęta coraz częściej pojawiają się w mieście. Fot. Freepik

Jak uniknąć spotkania z dziką zwierzyną, gdy jedziesz na wakacje w góry?

Jeśli wybierasz się na wakacje w góry, istnieje ryzyko, że na szlaku spotkasz niedźwiedzia lub inne dzikie zwierzę. Jeśli tak się stanie, postępuj zgodnie z naszymi wcześniejszymi wskazówkami. Pamiętaj jednak, że najlepiej jest unikać kontaktu z dziką zwierzyną. Kiedy idziesz w góry, stosuj się do poniższych zasad:

  • Zawsze zabieraj ze sobą wszystkie śmieci, nie zostawiaj nic na szlakach.
  • Jedzenie noś w szczelnie zamkniętych pojemnikach, by jego zapach nie wabił zwierząt.
  • Nie spuszczaj psa ze smyczy.
  • Nie chodź w ciszy. Jeśli idziecie w grupie, głośno rozmawiajcie. Jeśli idziesz sam, możesz nucić piosenki, uderzać kijem o kamienie lub co jakiś czas klaskać. To odstraszy zwierzęta.
  • W żadnym wypadku nie dotykaj i nie dokarmiaj młodych zwierząt.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także