Balkon i ogródOgródRaz w miesiącu zasilam pelargonie domowym nawozem. Nie mogę się nadziwić, jak kwitną

Raz w miesiącu zasilam pelargonie domowym nawozem. Nie mogę się nadziwić, jak kwitną

Pelargonie nie wychodzą od lat z mody, to popularna ozdoba tarasów czy balkonów. Odpowiednio pielęgnowane mogą odwdzięczyć się pięknymi i cieszącymi oko kwiatami. Przygotuj ekologiczny nawóz do pelargonii. Będziesz zachwycony!

ekologiczny nawóz dla pelargonii, fot. Getty Images
ekologiczny nawóz dla pelargonii, fot. Getty Images

Kluczem do sukcesu każdej uprawy, jest zapewnienie roślinom dobrych warunków do ich wzrostu. W trakcie kwitnienia ważne jest, aby je dokarmiać. To zmobilizuje je do wzrostu. Zastosuj domową odżywkę do roślin, a nie doliczysz się nowych pędów.

Czym nawozić pelargonie?

To popularne kwiaty balkonowe, które zachwycają intensywnie czerwonymi lub różowymi kwiatami. Pelargonie wymagają szczególnej pielęgnacji, ponieważ są łase na składniki odżywcze. Dlatego trzeba stosować odpowiednie nawozy. Jednak lepiej ich nie przekarmiać i nie nawozić dużymi dawkami azotu. Zaleca się, aby doniczkowe pelargonie odżywiać raz w miesiącu, zaś rosnące w gruncie co 4-6 tygodni. Znakiem, że zdarzyło ci się przekarmić rośliny, będzie zmniejszone kwitnienie i rozrost liści oraz łodyg. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z ogrodnictwem i boisz się, że popełnisz błąd, spróbuj zrobić nawóz sezonowy. Stosuje się go tylko raz i jest on bogaty w fosfor oraz potas. Aplikuje się go w chwili sadzenia pelargonii.  My stosujemy samodzielnie przygotowaną gnojówkę z pokrzywy lub skrzypu.

Geranium flowers on windowsill
Geranium flowers on windowsill

Przepis na ekologiczny nawóz dla pelargonii

Gnojówka z pokrzywy lub skrzypu to świetny, prosty, a przede wszystkim w pełni naturalny nawóz, który jest bombą minerałową. Zawiera w sobie całą masę pierwiastków takich, jak: magnez, żelazo, azot, wapń, potas, krzem i soli mineralnych. Do przygotowania takiego nawozu potrzebujesz: 1 kg pokrzywy lub skrzypu, a także 10 litrów wody - poleca się stosować deszczówkę, jeśli jest taka możliwość. Poniżej instrukcja, jak zrobić odżywkę:

  • pokrzywę lub skrzyp potnij,
  • umieść je w plastikowym pojemniku,
  • zalej wodą i odstaw w cieniu do sfermentowania,
  • odczekaj tydzień do dwóch (czas fermentacji zależy od temperatury powietrza),
  • codziennie mieszaj miksturę,
  • gnojówka będzie gotowa do użytku, kiedy przestanie się pienić,
  • na końcu rozcieńcz ją wodą w proporcji 1:10,
  • możesz zacząć podlewać nią pelargonie.

Po jej zastosowaniu zauważysz, że twoje rośliny są odżywione i wzmocnione.

Obraz