PoradyLajfhakiDodaj 2 łyżeczki do podlewania. Pelargonia zakwitnie na nowo

Dodaj 2 łyżeczki do podlewania. Pelargonia zakwitnie na nowo

uprawa pelargonii na balkonie fot. genialne.pl
uprawa pelargonii na balkonie fot. genialne.pl
05.07.2023 16:30

Uprawa pelargonii na balkonie nie jest tak trudna, jak może początkowo się wydawać. Trzeba jednak mieć świadomość ich potrzeb. Spełnienie tych warunków i odpowiednia pielęgnacja sprawią,  że będą bujnie kwitły. Zastosuj nasze wskazówki, a nie popełnisz błędów początkujących!

Pelargonie to piękne i bardzo popularne kwiaty, które ozdobią balkon, taras czy parapet. Do ich obfitego zakwitnięcia tak naprawdę potrzebna jest właściwa doniczka, odpowiednia ilość wody i nawozu oraz dobra lokalizacja. Podpowiadamy, jak sadzić pelargonie oraz jak dbać o pelargonie, aby długo kwitły.

Jak uprawiać pelargonie?

pelargonie na balkonie fot. getty images
pelargonie na balkonie fot. getty images

Wymagania pelargonii balkonowych

Pod kątem podłoża pelargonia wymaga ziemi lekkiej, próchniczej, przepuszczalnej i zasobnej w składniki pokarmowe. Taka gleba będzie najlepsza do ich wzrostu. W sklepie ogrodniczym możesz kupić specjalne podłoże do pelargonii lub roślin balkonowych. Taka ziemia ma nie tylko odpowiednią strukturę dla tych kwiatów, ale też dawkę nawozu potrzebną na start. Jeśli chodzi o stanowisko, pelargonia lubi miejsce słoneczne. Jednak poradzi sobie też w półcieniu, ale może słabiej kwitnąć. Sadzi się je w donicach z otworami odpływowymi, na których dnie wysypuje się warstwę drenażową, np. z keramzytu. Ułatwi ona odpływ nadmiaru wody.

pelargonie na balkonie, fot. Pixabay
pelargonie na balkonie, fot. Pixabay

Nawożenie pelargonii

Uprawiając pelargonie nie możesz zapomnieć o nawożeniu i podlewaniu. To ważny proces pielęgnacji roślin. Jeśli chodzi o podlewanie, pamiętaj, że jego częstotliwość zależna jest od: nasłonecznienia, pogody, stanowiska oraz jakości podłoża. W upalne dni podlewa się je dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Ziemia pod pelargonie powinna być wilgotna, ale nie przemoczona. Raz w tygodniu stosuj też nawóz do roślin kwitnących lub dedykowany preparat dla pelargonii. Możesz zrobić też domowy nawóz z pokrzywy do pelargonii. Łatwiej i szybciej jednak raz w miesiącu do wody dodać 2 czubate łyżeczki cukru (30 g) na litr wody. Taka kuracja wzmocni roślinę i obsypie się piękniejszymi kwiatami. Pelargonie kwitną już w maju, dlatego zadbaj o ich pielęgnację. Jeśli zauważysz przekwitłe i uschnięte kwiatostany, po prostu je usuń. W ten sposób wydłużysz okres kwitnienia pelargonii.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także