Masz w domu kwiat wampira? Jego obecność może przyciągać pecha

fiołek przynosi pecha, fot. Getty Images
fiołek przynosi pecha, fot. Getty Images

07.07.2023 16:59

Wiele jest przesądów na temat tego, co przynosi szczęście lub pecha. Niektórzy uważają to, jedynie za zwykle zabobony, inni mocno w to wierzą. Rozwiewamy wątpliwości, czy fiołek przynosi pecha.

Fiołek to delikatny kwiat o fioletowym zabarwieniu. Jego uprawa nie jest skomplikowana, dlatego poleca się go osobom, które dopiero zaczynają przygodę z ogrodnictwem. Wokół fiołka narosło też trochę zabobonów. Sprawdzamy, ile w nich prawdy.

Czy rzeczywiście fiołek przynosi pecha?

Fiołek, chociaż jest bardzo piękny, a kolory jego płatków zachwycają, to nie cieszy się dobrą sławą. Niestety wiele osób wierzy, że kwiat ten przynosi pecha. Jest to bardzo krzywdzące i zwykle jako prezent wybieramy inne rośliny doniczkowe. Niektóre osoby wierzę, że fiołek przyciąga nieszczęścia. Mało tego w krajach wschodnich nazywa się go - kwiatem wampira. Dlaczego? Ponieważ ma on zabierać energię witalną osobom, które przebywają w jego otoczeniu. W sypialni, zaś ma powodować migreny i bezsenność. Nie poleca się go też osobom samotnym, dlatego, że działa odstraszająco na "potencjalnych zalotników".  Mało tego, ma on też wywoływać depresję, a nawet określa się go jako kwiat samotności. Lepiej podchodzić do tych teorii z przymrużeniem oka.;)

Obraz

Jak wygląda uprawa fiołka?

Kwiat ten nie ma specjalnych wymagań, a jego uprawa jest prosta, dlatego każdy sobie z nią poradzić. Fiołek lubi miejsce widne, ale też takie, w którym światło jest rozproszone. Bezpośredni wpływ promieni słonecznych może mu szkodzić. Dobrze kwitnie w wilgotnym powietrzu, ale źle znosi spryskiwanie wodą liści i kwiatów. One mogą wtedy dość szybko zacząć gnić. Jeżeli na liściach osadził się kurz, to usuń go za pomocą miękkiej szczoteczki nie wykorzystuj do tego celu mokrej szmatki. Jeśli chcesz podlać roślinę, to wodę wlej bezpośrednio do podstawki. Następnie poczekaj godzinę, a po tym czasie usuń nadmiar wody. Pamiętaj, aby fiołka podlewać tylko wtedy, kiedy ziemia w doniczce już całkowicie przeschnie. Jeżeli zrobi się szara oraz sucha, to znak, że roślina czeka na porcję wody. Usuwaj też za każdym razem uschłe liście, kwiaty czy łodygi.

fiołek przynosi pecha, fot. Freepik
fiołek przynosi pecha, fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także