Flamingi nie bez powodu są różowe. Matka natura wiedziała co robi
Ich duże skupiska na brzegach jezior, lagun i bagien robią ogromne wrażenie. Uwagę ściąga nie tylko liczebność stada, ale także charakterystyczne upierzenie. Wiele osób nie wie, dlaczego flamingi są różowe. Odpowiedź na to pytanie może być zaskakująca.
Natura kryje wiele zagadek. Zwierzęta mają najróżniejsze kolory i zwykle są ku temu wyraźne powody. Niektóre gatunki przybierają barwy ochronne, by ukryć się przed drapieżnikami, inne są bardzo kolorowe, by kusić płeć przeciwną w czasie godów. Flamingi mają rzadko spotykaną, różową barwę. Okazuje się, że również ją da się wytłumaczyć, choć nie jest to takie oczywiste.
Co wiemy o flamingach?
Flamingi (inaczej czerwonaki) żyją na brzegach słonych, błotnistych jezior, zatok oraz lagun, a także na terenach namorzynowych. Występują na obszarzem Afryki, Azji, a także Europy. Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest to, że zawsze stoją w wodzie na jednej nodze. Naukowcy uważają, że w ten sposób odpoczywają lub chronią się przed nadmierną utratą ciepła. Co jeszcze o nich wiemy? Są zwierzętami społecznymi. Tworzą duże stada i wspólnie odbywają tańce godowe. Gdy jeden flaming rusza szukać jedzenia dla swojego potomstwa, zostawia je pod opieką innych osobników. Te niezwykłe ptaki współpracują również w obliczu niebezpieczeństwa, dzięki czemu łatwiej jest im przetrwać. Flamingi należą do zwierząt, które łączą się w pary na całe życie. To z tego powodu są uważane za symbol miłości.
Dlaczego flamingi są różowe?
Różowe upierzenie flamingów od dawna fascynuje ludzi. Co ciekawe te ptaki wcale nie przychodzą na świat z różowymi piórami. Na początku są białe, następnie zmieniają barwę na szarą, a dopiero na końcu stają się różowe. Kolor ten jest zasługą diety flamingów. Żywią się one m.in. skorupiakami, które spożywają algi zawierające dużo karotenoidów, czyli naturalnych barwników nadających roślinom żółty, pomarańczowy lub różowy kolor. To właśnie dlatego i skorupiaki i flamingi mają tak charakterystyczny kolor. W przypadku czerwonaków różowa barwa ma jeszcze inną przyczynę. W ich gruczołach kuprowych powstaje gęsta wydzielina, która jest bogata w pigmenty. Ptaki rozprowadzają ją po całym ciele, co wzmacnia kolor piór.
Dlaczego nie wszystkie flamingi są tak samo różowe?
Pióra flamingów bywają intensywnie różowe, ale zdarza się, że mają też blady odcień. Powodów jest kilka. Przede wszystkim kolor zyskuje na intensywności w okresie godowym, za co odpowiada wspomniana wydzielina z gruczołów kuprowych. Prawdopodobnie również za jej sprawą zdarza się, że bledsze upierzenie mają flamingi, które połączyły się już w pary, ale nie jest to regułą. Mało intensywny kolor piór może świadczyć również o problemach zdrowotnych — niedożywieniu lub chorobie.