PoradyLajfhakiZwykłe gąbki pójdą w odstawkę, gdy poznasz tę eko alternatywę! Jest zupełnie darmowa

Zwykłe gąbki pójdą w odstawkę, gdy poznasz tę eko alternatywę! Jest zupełnie darmowa

Zwykła gąbka do naczyń pójdzie w odstawkę, gdy poznasz ekologiczną alternatywę. Fot. Genialne.pl
Zwykła gąbka do naczyń pójdzie w odstawkę, gdy poznasz ekologiczną alternatywę. Fot. Genialne.pl
22.10.2023 11:12

Denerwujesz się, gdy co kilka dni musisz wyrzucać do śmietnika kolejny zmywak kuchenny? Rozwiązaniem jest gąbka do naczyń domowej roboty! Będzie służyła ci miesiącami, a do tego wykonasz ją zupełnie za darmo z niepotrzebnych rzeczy, które prawdopodobnie zalegają w twoich szafach lub szafkach.

Jeśli jesteś zwolennikiem życia w duchu zero waste, gąbka do naczyń DIY to zdecydowanie rozwiązanie dla ciebie. Wystarczą 2 rzeczy, które prawdopodobnie masz już w domu, a sporo zaoszczędzisz i ograniczysz produkcję domowych odpadów. Skorzystają na tym domowy budżet i nasza planeta.

Dlaczego warto zrezygnować z gąbek do naczyń?

Gąbki (również te do naczyń) to jedne z najbardziej problemowych domowych odpadów. Przede wszystkim, aby zachować higienę, powinieneś je często wymieniać (zdaniem niektórych ekspertów nawet co trzy dni!), co znacząco wpływa na zwiększenie produkcji śmieci. Jest jeszcze kwestia tego, gdzie lądują zużyte zmywaki kuchenne. Te niewielkie przedmioty są wykonane z tworzywa sztucznego. Nie powinieneś jednak wrzucać ich do kosza z plastikiem i innymi tworzywami. Podczas użytkowania zostaje na nich mnóstwo materii organicznej, której nie da się wypłukać. W związku z tym gąbki muszą lądować w odpadach zmieszanych. W rezultacie trafiają na składowiska śmieci, gdzie zalegają latami. Zanim się rozłożą, może minąć nawet 500 lat. Rozwiązaniem, które pozwala zmniejszyć produkcję śmieci, jest gąbka do naczyń domowej roboty. Wykonasz ją w kilka minut i to zupełnie za darmo.

Zwykła gąbka do naczyń jest bardzo nieekologiczna. Fot. Freepik
Zwykła gąbka do naczyń jest bardzo nieekologiczna. Fot. Freepik

Gąbka do naczyń DIY — jak ją wykonać?

Jeśli nie lubisz wyrzucać starych rzeczy i zostawiasz je "na wszelki wypadek", w końcu udowodnisz, że taka postawa się opłaca. Domowej roboty gąbka do naczyń powstanie bowiem z kawałka... starej firanki. Możesz również wykorzystać tiul. Odetnij pasek materiału o wymiarach 15 cm x 80 cm. Weź sznurek lub gumkę o długości kilkunastu centymetrów, a następnie połącz obydwa końce, robiąc z nich supełek. Pasek materiału złóż w harmonijkę. Ze sznurka zrób pętelkę i zaciśnij ją na środku zwiniętego materiału. Na zakończenie nastrosz materiał tak, by powstała myjka przypominająca kwiatek. Twoja gąbka do naczyń jest gotowa!

Wystarczy stara firanka lub tiul i gumka. W kilka chwil domowa gąbka będzie gotowa! Fot. Freepik
Wystarczy stara firanka lub tiul i gumka. W kilka chwil domowa gąbka będzie gotowa! Fot. Freepik

Jak dbać o domową gąbkę do naczyń?

Gąbka do naczyń DIY może służyć ci przez wiele miesięcy. Musisz tylko odpowiednio o nią dbać. Po każdym myciu dokładnie ją wypłukuj i wieszaj na sznurku do całkowitego wysuszenia. Dzięki temu nie będą namnażać się na niej bakterie (czego trudno uniknąć przy stosowaniu klasycznego zmywaka). Raz na dwa dni sparz gąbkę wrzątkiem, by zlikwidować drobnoustroje. Raz na jakiś czas wypierz myjkę. Możesz wrzucić ją do pralki z rzeczami, które pierzesz w 60°C.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także