PoradyLajfhakiGaszenie płonącego oleju wodą to głupota. Dowiedz się, jak zrobić to bezpiecznie

Gaszenie płonącego oleju wodą to głupota. Dowiedz się, jak zrobić to bezpiecznie

jak ugasić płonący olej, fot. Getty Images
jak ugasić płonący olej, fot. Getty Images

24.08.2023 10:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie używaj wody, gdy chcesz ugasić płonący olej! Takie działanie niesie poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia człowieka. Istnieje mnóstwo innych sposobów, które warto znać w momencie gdy zobaczysz ogień i będziesz chciał ekspresowo go zneutralizować.

W chwilach paniki nasz zdrowy rozsądek zostaje przyćmiony przez instynkt przetrwania, więc często bez namysłu robimy coś, co tylko na pozór wydaje się odpowiednie. Gaszenie ognia jest jedną z takich czynności. Niestety pochopne zachowanie może przynieść fatalne skutki. Jeśli widzisz, że olej na twojej patelni stanął w płomieniach, zatrzymaj się na sekundę i przypomnij sobie poniższe rady, a nie stanie się katastrofa.

Wybuch oleju w mieszkaniu

Wystarczy chwila nieuwagi, by wydarzyła się tragedia. W ubiegły weekend na terenie Golubia-Dobrzynia doszło do zapalenia się tłuszczu, a jeden z domowników próbował ugasić go wodą. W ten sposób doszło do wyrzutu oleju i wzrostu ciśnienia w mieszkaniu. To skutkowało wyłamaniem się drzwi balkonowych oraz okna wraz z framugą. Ranna została jedna osoba, którą natychmiastowo przewieziono do szpitala. Tłumienie ognia wodą może doprowadzić do rozbryzgnięcia się tłuszczu na inne powierzchnie. A to często kończy się jeszcze większym pożarem, nie mówiąc już o poparzeniach u osoby gaszącej.

Obraz

Jak bezpiecznie ugasić płonący olej?

Olej na patelni może przybrać maksymalną temperaturę już po kilku minutach nagrzewania. Wystarczy chwila nieuwagi a katastrofa murowana. Jeśli zdarzy się, że zobaczysz ogień, musisz wiedzieć, jak bezpiecznie go ugasić. Woda to najgorsza z opcji, więc nigdy się na nią nie decyduj. Najlepiej wyłączyć palnik i odciąć dopływ powietrza. Zrób to za pomocą pokrywki, którą szybko nakryjesz palące się naczynie. Brak tlenu ugasi ogień w moment. Inny sposób to wykorzystanie ściereczki, która jest lekko wilgotna, ale nie ociekającą wodą. Płomień dociskany przez wilgotny materiał nie będzie mógł zaczerpnąć powietrza, a całość zacznie przygasać. Nawet jeśli już nie widzisz ognia, odczekaj chwilę, by mieć pewność, że jest w pełni ugaszony. Nagrzana powierzchnia może zająć się ponownie, jeśli dostarczymy jej tlenu. Pożar zajął kuchnię? Nie ryzykuj swojego zdrowia i wezwij straż — twoje zdrowie jest najważniejsze!

jak ugasić płonący olej? fot. freepik
jak ugasić płonący olej? fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także