Gaszenie płonącego oleju wodą to głupota. Dowiedz się, jak zrobić to bezpiecznie
Nie używaj wody, gdy chcesz ugasić płonący olej! Takie działanie niesie poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia człowieka. Istnieje mnóstwo innych sposobów, które warto znać w momencie gdy zobaczysz ogień i będziesz chciał ekspresowo go zneutralizować.
24.08.2023 10:59
W chwilach paniki nasz zdrowy rozsądek zostaje przyćmiony przez instynkt przetrwania, więc często bez namysłu robimy coś, co tylko na pozór wydaje się odpowiednie. Gaszenie ognia jest jedną z takich czynności. Niestety pochopne zachowanie może przynieść fatalne skutki. Jeśli widzisz, że olej na twojej patelni stanął w płomieniach, zatrzymaj się na sekundę i przypomnij sobie poniższe rady, a nie stanie się katastrofa.
Wybuch oleju w mieszkaniu
Wystarczy chwila nieuwagi, by wydarzyła się tragedia. W ubiegły weekend na terenie Golubia-Dobrzynia doszło do zapalenia się tłuszczu, a jeden z domowników próbował ugasić go wodą. W ten sposób doszło do wyrzutu oleju i wzrostu ciśnienia w mieszkaniu. To skutkowało wyłamaniem się drzwi balkonowych oraz okna wraz z framugą. Ranna została jedna osoba, którą natychmiastowo przewieziono do szpitala. Tłumienie ognia wodą może doprowadzić do rozbryzgnięcia się tłuszczu na inne powierzchnie. A to często kończy się jeszcze większym pożarem, nie mówiąc już o poparzeniach u osoby gaszącej.
Jak bezpiecznie ugasić płonący olej?
Olej na patelni może przybrać maksymalną temperaturę już po kilku minutach nagrzewania. Wystarczy chwila nieuwagi a katastrofa murowana. Jeśli zdarzy się, że zobaczysz ogień, musisz wiedzieć, jak bezpiecznie go ugasić. Woda to najgorsza z opcji, więc nigdy się na nią nie decyduj. Najlepiej wyłączyć palnik i odciąć dopływ powietrza. Zrób to za pomocą pokrywki, którą szybko nakryjesz palące się naczynie. Brak tlenu ugasi ogień w moment. Inny sposób to wykorzystanie ściereczki, która jest lekko wilgotna, ale nie ociekającą wodą. Płomień dociskany przez wilgotny materiał nie będzie mógł zaczerpnąć powietrza, a całość zacznie przygasać. Nawet jeśli już nie widzisz ognia, odczekaj chwilę, by mieć pewność, że jest w pełni ugaszony. Nagrzana powierzchnia może zająć się ponownie, jeśli dostarczymy jej tlenu. Pożar zajął kuchnię? Nie ryzykuj swojego zdrowia i wezwij straż — twoje zdrowie jest najważniejsze!