Po przeczytaniu rozłóż w ogrodzie! To tani i ekologiczny sposób na chwasty
Nic nie rośnie tak szybko jak chwasty. Aby skutecznie się ich pozbyć, możesz wykorzystać... stare gazety. Wyjaśniamy, jak to zrobić, i dlaczego ta metoda jest tak chętnie stosowana przez ogrodników.
03.07.2023 16:03
Chwasty pojawiają się w ogrodzie w mgnieniu oka. Ich nasiona często znajdują się nawet w workach z ziemią, którą kupujesz w sklepach (stawiaj na wysokiej jakości ziemię, by uniknąć tego ryzyka). Kiedy zielsko już się pojawi, trudno się go pozbyć. Możesz stosować chemiczne lub domowe preparaty, ściółkę, agrowłókninę lub wyrywać je ręcznie (zawsze usuwaj przy tym całe korzenie, by niechciane rośliny nie odrastały). Możesz również wykorzystać na chwasty stare gazety. To prosty, tani i skuteczny sposób.
Jak działa gazeta na chwasty?
Gazety są tańszym odpowiednikiem agrowłókniny. Jeśli rozłożysz je w ogrodzie, nie będą przepuszczały do ziemi powietrza oraz promieni słonecznych. Chwasty nie będą więc miały warunków do rozwoju. Jeśli pojawią się pod gazetą, nie zdołają rozwinąć się na tyle, by się przez nią przebić. Z powodu braku słońca i tlenu szybko uschną. Musisz pamiętać, że warstwa gazety tak samo wpłynie również na inne rośliny, dlatego powinieneś odpowiednio rozplanować ułożenie tego zabezpieczenia w ogrodzie, by im nie zaszkodzić. Dużą zaletą gazet jako środka na chwasty jest ich biodegradowalność. Nie musisz martwić się o ich utylizację, ponieważ po roku w ogrodzie nie będzie po nich ani śladu. Jest to również sposób bezpieczny dla roślin. Pod gazetami nie pojawia się pleśń. Nie dochodzi również do wrastania w nie korzeni roślin, co zdarza się przy stosowaniu agrowłókniny.
Jak wykorzystać gazety na chwasty?
Na chwasty najlepsze będą czarno-białe gazety (kolorowy, woskowany papier może uwalniać do gleby szkodliwe substancje). Jeśli nie masz dostępu do dużej ilości gazet, możesz wykorzystać również stare kartony. Oto jak zabezpieczyć ziemię przed wyrastaniem chwastów:
- Jeśli korzystasz z gazet, rozłóż je grubymi warstwami wokół roślin, w miejscach najbardziej narażonych na wyrastanie chwastów. W przypadku kartonów wystarczy pojedyncza warstwa.
- Ułóż materiał, zachowując niewielki odstęp od łodyg roślin ogrodowych. Nie musisz obawiać się, że coś zrobisz źle. Naprawdę trudno jest zaszkodzić tym zabiegiem swoim uprawom, dlatego z pewnością poradzą sobie z nim nawet ogrodnicy amatorzy.
- Kolejnym krokiem jest zwilżenie gazet wodą. Odczekaj chwilę, a kiedy ich wierzchnia warstwa zacznie schnąć, przysyp gazetę korą lub cienką warstwą ziemi.