PoradyLajfhakiGdy na cmentarzu zachlapię płaszcz woskiem, nie czekam. Działam od razu

Gdy na cmentarzu zachlapię płaszcz woskiem, nie czekam. Działam od razu

jak usunąć wosk z ubrania, fot. Getty Images
jak usunąć wosk z ubrania, fot. Getty Images
Adrianna Trusiuk

24.10.2023 16:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Święto Zmarłych już za tydzień. W trakcie sprzątania grobów czy odpalania zniczy może zdarzyć się, że gorący wosk spadnie na twój płaszcz czy spodnie. Wyjaśniamy, jak usunąć wosk z ubrania w najprostszy możliwy sposób.

Jesień to wyjątkowy czas w roku, który sprzyja wyciszeniu. Orzeźwiające lemoniady zamieniamy na rozgrzewające herbaty, lekkie sukienki na otulające swetry, a wieczorne wypady ze znajomymi na długie, filmowe godziny. Panująca aura sprzyja rozpalaniu świeczek, które tworzą niepowtarzalny klimat. W trakcie ich gaszenia czy przenoszenia roztopiony wosk może wylać się na nasze ulubione dresy. Jak usunąć wosk z ubrania? Poznaj kilka sprytnych patentów.

Jak pozbyć się wosku z ubrania?

Pierwsza i najważniejsza zasada — im szybciej, tym lepiej. Kiedy zauważysz, że wosk oblepił ci ubranie, od razu zabierz się za czyszczenie. Wyciągnij deskę i żelazko. Rozgrzej żelazko, rozłóż deskę i połóż na nią ubrudzone ubranie. Przygotuj papier do pieczenia i ręcznik papierowy. Papier połóż na plamie z wosku, a na papierze rozłóż ręcznik papierowy. Następnie, przyłóż rozgrzane żelazko i przejedz nim po papierze. Roztopiony wosk przyklei się do papieru i nie uszkodzi przy tym tkaniny. A co z delikatnymi materiałami, takimi jak jedwab czy wełna? Nie możemy potraktować ich żelazkiem, jednak istnieje bezpieczny sposób na usunięcie plam wosku. Potrzebujesz zaledwie jednej rzeczy — spirytusu lub wody kolońskiej. Zacznij od zeskrobania wosku. Posłuż się małym, drewnianym patyczkiem lub tępym nożem do masła. Po zeskrobaniu zwilż wacik spirytusem lub wodą kolońską i przyłóż do plamy. Pozostaw go tak na 5 minut. Po tym czasie zabrudzenie powinno się całkowicie rozpuścić.

Jak usunąć wosk z ubrania, fot. Adobe Stock
Jak usunąć wosk z ubrania, fot. Adobe Stock

Jak usunąć wosk z nagrobka?

Plama z wosku na nagrobku nie powinna nikogo dziwić. Jak ją usunąć nie niszcząc przy tym kamienia? Potrzebujesz kilku składników, takich szczotka, sok z cytryny, rozpuszczalnik, gumowe rękawice oraz skrobaczki, np. samochodowej. Zacznij od usunięcia wosku skrobaczką. Postaraj się zrobić to jak najdelikatniej. Po zeskrobaniu włóż na dłonie rękawiczki i zwilż plamę rozpuszczalnikiem. Pozostaw go na plamie przez trzy minuty, a po tym czasie, zetrzyj preparat przy pomocy wilgotnej ściereczki. Na samym końcu, wetrzyj w plamę sok z cytryny, który nabłyszczy powierzchnię. Po kilku minutach przetrzyj nagrobek wilgotną ścierką. Po plamie nie powinno być już śladu.

Jak usunąć wosk z ubrania, fot. Adobe Stock
Jak usunąć wosk z ubrania, fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także