DomRośliny doniczkoweGdy nie wiesz, co dolega Twojemu storczykowi, zastosuj tę odżywkę. Już jedna łyżeczka w miesiącu wystarczy

Gdy nie wiesz, co dolega Twojemu storczykowi, zastosuj tę odżywkę. Już jedna łyżeczka w miesiącu wystarczy

suszony czosnek do kwiatów Fot. Genialne
suszony czosnek do kwiatów Fot. Genialne

26.01.2023 10:00, aktual.: 26.01.2023 10:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naturalne nawozy to sposób na ekologiczne podejście do uprawy roślin. One wciąż zyskują na popularności i z pewnością ucieszą każdą osobę, która troszczy się o ochroną środowiska. Ciekawym patentem jest suszony czosnek do kwiatów. Jak on działa?

Czosnek to naturalny antybiotyk. Wie o tym chyba każdy. Jest niezastąpiony w momencie, kiedy dopada nas choroba. Jednak z jego właściwości z chęcią czerpią także rośliny. Czosnek ma właściwości grzybobójcze. Dlatego skutecznie przeciwdziała pojawieniu się mączlików, mszyc czy tarczników. Dodatkowo sprawia, że rośliny stają się bardziej odporne na atak szkodników oraz chorób.

Suszony czosnek do kwiatów fot. Unsplash
Suszony czosnek do kwiatów fot. Unsplash

Suszony czosnek jako odżywka do kwiatów

Najprostszą rzeczą będzie wetknięcie ząbków czosnku do doniczki. Jednak one dość szybko się psują. Dlatego bezpieczniejszą opcją będzie zastosowanie czosnku w proszku. Jedną łyżeczką przyprawy posyp wierzchnią warstwę gleby i delikatnie wymieszaj ją z ziemią.

Możesz również rozpuścić czosnek w przegotowanej, letniej wodzie i podlać taką mieszkanką kwiaty.

Suszony czosnek do kwiatów Fot. Genialne
Suszony czosnek do kwiatów Fot. Genialne

Oprysk z czosnku na szkodniki

Jeżeli widzisz, że rośliny zostały zaatakowane przez szkodniki, to przygotuj oprysk. Do 10 litrów gorącej wody wrzuć ok. 15 ząbków rozdrobnionego czosnku. Całość odstaw do ostygnięcia. Następnie roztworem (nierozcieńczonym) opryskuj całe rośliny. Możesz to robić także zapobiegawczo.

Jak stosować czosnek w pielęgnacji storczyków?

Okazuje się, że czosnek posiada dużo składników odżywczych (magnes, żelazo, wapń, fosfor, witaminy z grupy B), których potrzebują storczyki do prawidłowego wzrostu oraz kwitnienia. Możesz zastosować suszony czosnek w proszku rozpuszczony w wodzie według przepisu podanego wyżej albo zrób pożądany przez orchidee wywar z czosnku z ogródka.

Suszony czosnek do kwiatów fot. Unsplash
Suszony czosnek do kwiatów fot. Unsplash

Najpierw zagotuj 1 litr wody i poczekaj aż przestygnie. Następnie wrzuć do niej 3 rozgniecione ząbki czosnku. Całość odstaw na 24 godziny. Po tym czasie mocz storczyki w czosnkowym wywarze przez 20-30 minut. Taką kurację stosuj raz w miesiącu. Już po dwóch zabiegach zauważysz, że stan kwiatów znacznie się polepszył. Pamiętaj, aby wywarem nie podlewać storczyków i koniecznie musi on być świeży. Więc nie rób go na zapas i nie przechowuj.

Już wiesz jak działa suszony czosnek do kwiatów. Teraz poznaj 2 naturalne i tanie przepisy na nawóz dla surfinii. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także