PoradyW tych miejscach nie możesz zbierać jagód. Niewiedza szarpnie cię po kieszeni

W tych miejscach nie możesz zbierać jagód. Niewiedza szarpnie cię po kieszeni

gdzie nie można zbierać jagód, fot. Getty Images
gdzie nie można zbierać jagód, fot. Getty Images
06.07.2023 08:44

Są smacznie, a przede wszystkim zdrowe. Niestety, jeśli chcesz je kupić na targowisku lub od sprzedawców stojących przy drogach, musisz sięgnąć głęboko do kieszeni. Alternatywą jest zebranie ich samodzielnie. Ale musisz uważać! Podpowiadamy, gdzie nie można zbierać jagód.

Warto zajadać je na surowo, bez żadnych dodatków, dodawać do letnich deserów lub wypiekać z nich jagodzianki. To, jak wykorzystasz jagody, zależy tylko od twojej inwencji. Wcześniej musisz jednak sporo się wykosztować, by w ogóle zdobyć owoce. Za litr jagód trzeba zapłacić od 17do nawet 30 zł. Podobne stawki oferują osoby zbierające jagody na zamówienie. Aby nie wydawać pieniędzy, możesz sam udać się do lasu na poszukiwanie owoców. Musisz jednak wiedzieć, gdzie nie można ich zbierać.

Dlaczego warto jeść jagody?

Jagody mają bardzo dobry wpływ na organizm człowieka. Wykazują działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Wzmacniają też układ pokarmowy, hamują biegunki i wspierają leczenie zatruć. Mają również dobroczynny wpływ na układ krwionośny. Mało tego, jagody obniżają także poziom cukru we krwi (również u cukrzyków). Włączenie ich do codziennej diety przyniesie ci wiele dobrego. Możesz wyhodować własne owoce w ogrodzie lub pozyskać je z lasu. W tym drugim przypadku musisz jednak wiedzieć, gdzie zbieranie jagód jest zabronione.

Gdzie nie można zbierać jagód? Fot. Freepik
Gdzie nie można zbierać jagód? Fot. Freepik

Gdzie nie można zbierać jagód?

Sezon na jagody rozpoczął się w czerwcu i potrwa do sierpnia. Jeśli chcesz je zbierać w lesie, nie ma ku temu żadnych przeszkód. Leśnicy wręcz do tego zachęcają. Musisz jednak wybrać odpowiednie miejsce. Zgodnie z Kodeksem wykroczeń, jagód nie można zbierać w parkach narodowych i rezerwatach. Nie powinieneś zrywać ich również w miejscach, w których stanowią pokarm dla zwierząt leśnych. Te same miejsca są objęte również innymi zakazami, w tym: zbierania grzybów, wydobywania żywicy lub soku brzozowego, zrywania szyszek czy zbierania mchu. Złamanie tych przepisów jest uznawane za drobne szkodnictwo leśne. Za dopuszczenie się takiego wykroczenia grozi mandat w wysokości 250 zł lub kara grzywny.

Gdzie nie można zbierać jagód? Fot. Freepik
Gdzie nie można zbierać jagód? Fot. Freepik

O czym trzeba pamiętać, wybierając się na jagody?

Wybierając się po owoce do lasu, musisz pamiętać nie tylko o tym, gdzie nie można zbierać jagód. Przepisy regulują jeszcze kilka innych kwestii.

  • Jagody można zbierać tylko ręcznie. Za korzystanie z maszynek (tzw. grzebieni lub jagodników) grozi od 250 do 500 zł mandatu. Jeśli osoba wykorzystująca nielegalny sprzęt zbieracki zostanie przyłapana, nie tylko zostanie ukarana, ale straci również swoją maszynkę. Leśnicy rekwirują grzebienie, ponieważ niszczą one krzaczki jagód.
  • Owoce (a także grzyby) możesz zbierać tylko na własny użytek. Nie należy nimi handlować. Do tego potrzebne jest zezwolenie przez złożenie wniosku o wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Za handlowanie jagodami bez zezwolenia grozi od 1 do 5 tysięcy złotych mandatów.
  • Wybierając się do lasu na jagody, zostawiaj samochód w miejscach do tego wyznaczonych — na parkingach leśnych lub innych miejscach postojowych. W przeciwnym razie grozi ci mandat w wysokości od 20 do 500 zł.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także