Owoc pięciu smaków ma wielką moc! Możesz wyhodować go w swoim ogrodzie
Pięknie się prezentuje, a do tego ma mnóstwo leczniczych właściwości. Cytryniec chiński to mało znana roślina, którą warto mieć w swoim ogrodzie. Podpowiadamy, co musisz o niej wiedzieć.
Cytryniec chiński naturalnie występuje w południowo-wschodniej Azji, Korei, Japonii oraz wschodniej Rosji. Z powodzeniem można go jednak uprawiać również w Europie. Wyjaśniamy, dlaczego warto zasadzić go w swoim ogrodzie i jak wykorzystać jego lecznicze właściwości.
Dlaczego warto zasadzić cytryniec chiński w ogrodzie?
Cytryniec jest rośliną pnącą o bardzo ozdobnym wyglądzie. Ma zielone liście oraz drobne, białe kwiaty, które kwitną na przełomie maja oraz czerwca. Jego czerwone owoce (pojawiające się po 4-6 latach) przypominają trochę jagody. Zwykle rosną w kiściach o długości ok. 10 cm. Dekoracyjny wygląd tej rośliny jest jednak niczym w porównaniu z jej właściwościami. Cytryniec chiński od dawna jest używany w medycynie naturalnej. W domowych warunkach można suszyć jego owoce i jeść w całości lub robić z nich lecznicze napary, nalewki, soki oraz dżemy.
Jakie właściwości ma cytryniec chiński?
Cytryniec chiński jest nazywany owocem pięciu smaków. Skórka owoców jest słodka, miąższ kwaśny, nasiona gorzkie i cierpkie, a wyciąg z ziaren słony. W medycynie chińskiej poszczególnym smakom są przypisywane inne prozdrowotne właściwości. A tych cytryniec ma naprawdę dużo.
- Owoce cytryńca mają właściwości adaptogenne i antyoksydacyjne. Dzięki temu wpływają korzystnie na układy: nerwowy, sercowo-naczyniowy oraz pokarmowy.
- Badania wykazały, że owoce blokują peptydy odpowiedzialne za tworzenie płytki amyloidowej, która jest jednym z objawów choroby Alzheimera.
- Owoce pięciu smaków mogą zmniejszać ryzyko zachorowania na Parkinsona.
- Te niezwykłe jagody korzystnie wpływają na wątrobę i zapobiegają jej niealkoholowemu stłuszczeniu.
- Spożywanie owoców cytryńca wpływa również na naszą psychikę. Zmniejsza objawy niepokoju oraz długotrwałego stresu.
Jak uprawiać cytryniec w ogrodzie?
Kluczowy jest wybór odpowiedniego stanowiska dla cytryńca chińskiego. Weź pod uwagę, że jest to roślina pnąca, która osiąga 8-10 metrów wysokości i owija się wokół wszystkiego, co napotka na swojej drodze. Zapewnij jej odpowiednie podparcie, ponieważ jeśli nie będzie rosła pionowo, nie wyda owoców. Zasadź roślinę na stanowisku częściowo zacienionym (cytryniec źle radzi sobie na pełnym słońcu) oraz osłoniętym od wiatru. Zapewnij jej również żyzną, piaszczysto-gliniastą glebę o lekko kwaśnym pH. Regularnie podlewaj krzak cytryńca, ale nie dopuszczaj do zastojów wody. Nie musisz przycinać gałęzi. Jeśli chcesz to zrobić, ponieważ pnącza są zbyt rozrośnięte, przeprowadź zabieg wczesną wiosną, zanim rozwiną się liście oraz kwiaty.