PoradyJest wszechobecny, a mało osób wie, gdzie go wyrzucić. Bardzo łatwo o błąd

Jest wszechobecny, a mało osób wie, gdzie go wyrzucić. Bardzo łatwo o błąd

Czy na pewno wiesz, gdzie wyrzucić styropian? Fot. Freepik
Czy na pewno wiesz, gdzie wyrzucić styropian? Fot. Freepik
31.07.2023 09:51

Jest powszechnie stosowanym tworzywem sztucznym, ale niewiele osób wie, jak się go pozbyć, gdy nie jest potrzebny. Nie jest to zresztą takie oczywiste. Podpowiadamy, gdzie wyrzucić styropian zgodnie z zasadami segregacji odpadów.

Styropian powstaje po podgrzaniu polistyrenu parą wodną. Jest lekki i sztywny, a do tego wykazuje właściwości izolacyjne. Z tego powodu jest używany m.in. do produkowania opakowań na żywność czy ocieplania budynków. W szkołach często robi się z niego dekoracje. Stosuje się go również jako wypełniacz do paczek z delikatnymi przedmiotami, np. z elektroniką. W zależności od tego, do czego był używany styropian i w jakim jest stanie, będzie zależało to, gdzie powinieneś go wyrzucić.

Gdzie wyrzucić styropian z paczki?

Odpady dzielimy na czyste oraz brudne. Styropian zabezpieczający paczki, w których znajdowały się np. szkło lub elektronika, nie miał styczności z substancjami, które mogłyby go zanieczyścić. W związku z tym powinieneś uznać go za odpad czysty. Oznacza to, że zgodnie z zasadami segregacji należy umieścić go w żółtym pojemniku na odpady z tworzyw sztucznych. To ten sam, do którego trafiają m.in. plastikowe butelki i inne przedmioty z tego materiału przeznaczone do recyklingu.

Gdzie wyrzucić styropian z paczki? Fot. Freepik
Gdzie wyrzucić styropian z paczki? Fot. Freepik

Gdzie wyrzucić styropianowe opakowanie od jedzenia?

Sprawa komplikuje się przy styropianowych opakowaniach na żywność. Chodzi m.in. o tacki, na których sprzedawane są np. mięso lub ryby oraz tzw. laptopy, czyli pudełka, w których dostarczane jest jedzenie na wynos. Do tego rodzaju opakowań zalicza się również wykonane ze styropianu kubeczki czy talerze wykorzystywane przez niektórych w czasie grillowania. Wszystkie te przedmioty mają styczność z jedzeniem. Często są na nich pozostałości tłuszczu, sosów itp. W związku z tym należy uznać je za odpady brudne. Takich śmieci nie wolno wrzucać do pojemnika na tworzywa sztuczne. Powinieneś umieścić je w koszu na odpady zmieszane.

Gdzie wyrzucić styropian po jedzeniu? Fot. Freepik
Gdzie wyrzucić styropian po jedzeniu? Fot. Freepik

Gdzie wyrzucić styropian budowlany?

Wiesz już, gdzie wyrzucić styropian z paczki i styropianowe opakowania od jedzenia. A co ze styropianem budowlanym? Tu sprawa robi się jeszcze bardziej zagmatwana. Styropian służący do ocieplania budynków jest uważany za odpad budowlany. Oznacza to, że nie możesz wyrzucić go do pojemnika na odpady segregowane. Możliwe są 2 scenariusze:

  • Powinieneś zwrócić się do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych i dowiedzieć się, czy przyjmuje tego rodzaju materiały oraz na jakich warunkach. Zła wiadomość jest taka, że nie ma obowiązku tego robić.
  • Jeśli PSZOK nie przyjmuje odpadów budowlanych, musisz skontaktować się z wyspecjalizowaną firmą, która zajmuje się odbieraniem i utylizowaniem takich śmieci. Niestety będzie wiązało się to z koniecznością uiszczenia opłaty.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także