PoradyTo jeden z najbardziej problemowych odpadów. Nie każdy wie, gdzie go wyrzucić

To jeden z najbardziej problemowych odpadów. Nie każdy wie, gdzie go wyrzucić

Gdzie wyrzucać gąbki do naczyń? Fot. Genialne.pl
Gdzie wyrzucać gąbki do naczyń? Fot. Genialne.pl
30.06.2023 09:51

Wykorzystujemy je do mycia ciała, naczyń, a także do sprzątania. Później oczywiście wyrzucamy. Ale czy na pewno wiesz, gdzie wyrzucać gąbki do naczyń czy kąpieli? A co zrobić z gąbką tapicerską ze starych mebli? Wyjaśniamy, do jakich odpadów zaliczają się gąbki.

Wiele osób, kiedy ma wyrzucić jakiś przedmiot codziennego użytku, zaczyna się zastanawiać, do którego pojemnika powinien trafić. Odpowiedź nie zawsze jest oczywista. Jednym z takich problemowych odpadów są wszelkiego rodzaju gąbki. Podpowiadamy, gdzie wyrzucić te do naczyń, do kąpieli oraz ze starych mebli.

Z jakich materiałów wykonane są gąbki do naczyń i kąpielowe?

Gąbki (zarówno kuchenne i kąpielowe, jak i tapicerskie) najczęściej są wykonane z poliestru. To tworzywo sztuczne, które wytwarza się z niewystępujących w przyrodzie polimerów (pozyskiwanych z ropy naftowej). Produkcja poliestru wiąże się z zatruwaniem atmosfery szkodliwymi substancjami, w tym dwutlenkiem węgla. To wszystko sprawia, że gąbki z poliestru są bardzo szkodliwe dla środowiska. Kolejnym problemem jest ich utylizacja. Mało kto wie, gdzie wyrzucać gąbki do naczyń czy do ciała, a przecież zużywamy ich w domach dość dużo.

Gdzie wyrzucać gąbki do naczyń? Fot. Freepik
Gdzie wyrzucać gąbki do naczyń? Fot. Freepik

Gdzie wyrzucać gąbki do naczyń?

Poliester jest tworzywem sztucznym. Nie oznacza to jednak, że gąbkę z kuchni czy łazienki możesz wrzucić do pojemnika na takie materiały. Gąbka do naczyń czy kąpieli nie nadaje się do recyklingu, ponieważ jest zanieczyszczona przez odpady biologiczne. W związku z tym jedyne, co możesz z nią zrobić, gdy się zużyje, to wrzucić ją do pojemnika na odpady zmieszane. Inną kategorią są gąbki tapicerskie wykorzystywane do produkcji mebli. Jeśli masz ich niewielką ilość, możesz wrzucić je do odpadów zmieszanych. Jeśli natomiast jest ich dużo, powinieneś dostarczyć je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Gdzie wyrzucać gąbki do naczyń? Fot. Freepik
Gdzie wyrzucać gąbki do naczyń? Fot. Freepik

Czym zastąpić gąbki z polimerów?

Jeśli chcesz prowadzić dom przyjazny dla środowiska, możesz zrezygnować z korzystania z gąbek wykonanych z poliestru. Na rynku dostępnych jest wiele ekologicznych rozwiązań. W sklepach coraz częściej można dostać gąbki z celulozy, drewniane szczotki, a także myjki z juty, kokosa czy bawełny. Wszystkie można po zużyciu bez obaw wrzucać do kosza na odpady bio.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także