Tak rowerzyści informują o niebezpieczeństwie na drodze. Lepiej wiedzieć, jak czytać te gesty
Gesty rowerzystów mogą być niezrozumiałe dla kierowców. Warto się jednak z nimi zapoznać, ponieważ bardzo ułatwiają przewidzenie, jak zachowa się cyklista. Dzięki sygnałom nadawanym za pomocą dłoni miłośnicy dwóch kółek przekazują bardzo ważne informacje o swoich zamiarach, a także sytuacji na drodze.
25.07.2023 16:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kierowcy sygnalizują, co zamierzają zrobić, a także informują o ewentualnych zagrożeniach na drodze, używając świateł. Rowerzyści nie mają takiej możliwości, więc wszelkie sygnały nadają rękoma. Warto wiedzieć, co oznaczają poszczególne gesty, by odpowiednio na nie zareagować.
Dlaczego warto znać gesty rowerzystów?
Gesty rowerzystów opracowano po to, by ułatwić im jazdę w grupie. Powinny je znać wszystkie osoby, które jeżdżą na wycieczki oraz rajdy rowerowe, ale nie tylko. Znajomość tych sygnałów przydaje się nie tylko w czasie jazdy w peletonie. Niektórzy cykliści korzystają z nich również w czasie jazdy po mieście, by komunikować się z innymi na jednośladach, a także kierowcami samochodów. Z tego powodu właściwie każdy powinien orientować się w tym, co oznaczają podstawowe gesty rowerzystów. Co ważne, ten system sygnałów jest uniwersalny i stosowany na całym świecie, więc nawet w czasie podróży zagranicznych będziesz wiedział, co przekazują rowerzyści.
Jakie są podstawowe gesty rowerzystów?
Najbardziej podstawowe gesty rowerzystów to te, które informują o zamiarze skrętu lub zatrzymania, a także ewentualnych przeszkodach na drodze. Ich znajomość może być przydatna również dla kierowców.
- O zamiarze zatrzymania się świadczy uniesienie lewej ręki z otwartą dłonią.
- Unoszenie i opuszczanie lewej ręki z boku ciała jest sygnałem, że rowerzysta będzie redukował prędkość.
- Wyciągnięcie w bok prawej lub lewej ręki to sygnał, że rowerzysta zamierza skręcić w danym kierunku.
- Jeśli w jezdni znajduje się dziura, rowerzysta sygnalizuje to, odchylając w bok prawą lub lewą rękę z palcem skierowanym do dołu.
- Prawa ręka za plecami z palcem wskazującym w lewo to znak, że rowerzysta zbliża się do przeszkody i zamierza ją ominąć.
- Konieczność ominięcia zaparkowanego samochodu, wolniej jadącego rowerzysty lub pieszego rowerzysta sygnalizuje, wykonując faliste ruchy prawą ręką wyciągniętą nieco do tyłu.
Jakie inne znaki dają sobie rowerzyści?
Niektóre gesty mają ułatwić życie rowerzystom jadącym z tyłu. Osoba jadąca jako pierwsza może zasygnalizować m.in., że na drodze znajdują się odłamki, piasek, błoto lub inne elementy powodujące utratę przyczepności. W tym celu opuszczają lewą dłoń ustawioną poziomo. Następnie wykonują krótkie ruchy w prawo i w lewo. Wykonywanie podobnych ruchów z użyciem wyciągniętego palca wskazującego to znak, że na drodze znajdują się tory kolejowe lub tramwajowe.