PoradyBez tego nawet nie wsiadaj na rower. Taka jazda może słono kosztować

Bez tego nawet nie wsiadaj na rower. Taka jazda może słono kosztować

Obowiązkowe wyposażenie roweru to m.in. odpowiednie świetlenie. Fot. Pexels, Gettyimages
Obowiązkowe wyposażenie roweru to m.in. odpowiednie świetlenie. Fot. Pexels, Gettyimages
18.07.2023 18:28

Rowerzyści dostają mandaty rzadziej niż kierowcy samochodów czy motocykli, ale nie są na drogach bezkarni. Za łamanie przepisów i stwarzanie zagrożenia mogą słono zapłacić. Karę dostaną m.in. za niekompletne obowiązkowe wyposażenie roweru.

Rower staje się coraz popularniejszym środkiem transportu. Korzystają z niego zarówno dzieci, dorośli, jak i seniorzy. Nie wszyscy wiedzą jednak, że każdy jednoślad musi mieć obowiązkowe wyposażenie. Jego brak w przypadku policyjnej kontroli może zakończyć się wysokim mandatem.

Dlaczego warto jeździć rowerem?

Jazda rowerem jest o wiele tańsza niż jazda samochodem. Mniej wydasz już na sam pojazd (choć oczywiście możesz sprawić sobie rower za kilkadziesiąt tysięcy złotych) oraz jego utrzymanie. Nie poniesiesz też żadnych kosztów związanych z zakupem paliwa. Jednoślady są zeroemisyjne, a przez to ekologiczne. Poza tym w zakorkowanych miastach często pozwalają na sprawniejsze i szybsze przemieszczanie się. Rowerzyści zdecydowanie rzadziej znajdują się pod lupą policjantów. Oczywiście mimo tego muszą przestrzegać przepisów drogowych, a za ich łamanie są karani mandatami. Jednym z przewinień, w przypadku których funkcjonariusze nie mają dla nich litości, jest niekompletne obowiązkowe wyposażenie roweru.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru? Fot. Freepik
Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru? Fot. Freepik

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru?

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego każdy rower powinien być wyposażony w kilka elementów:

  • co najmniej 1 światło pozycyjne (białe lub żółte — może być migające) z przodu,
  • co najmniej 1 czerwone światło odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt i co najmniej 1 czerwone światło pozycyjne (może być migające) z tyłu,
  • przynajmniej 1 sprawny hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzerażającym dźwięku.

Jaki mandat można dostać za brak obowiązkowego wyposażenia?

Za brak obowiązkowego wyposażenia roweru można dostać mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Choć policjanci raczej sporadycznie wypisują cyklistom najwyższe możliwe mandaty, warto zadbać o obowiązkowe wyposażenie swojego roweru, ponieważ znacząco poprawia ono nasze bezpieczeństwo na drodze. Warto również wiedzieć, że obowiązek używania przednich i tylnych świateł pozycyjnych dotyczy tylko okresu po zmroku. W związku z tym, jeśli zostaniesz zatrzymany przez policję w ciągu dnia, nie dostaniesz mandatu za ewentualny brak obowiązkowego oświetlenia. Bez względu na porę, karą finansową zakończy się natomiast jazda bez dzwonka lub sprawnego hamulca.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także