PoradyLajfhakiBiorę z kubka, mieszam i wlewam do doniczki. Później grudnik zachwyca każdego kolędnika

Biorę z kubka, mieszam i wlewam do doniczki. Później grudnik zachwyca każdego kolędnika

grudnik, fot. YouTube/
BelovedPlant
grudnik, fot. YouTube/ BelovedPlant

22.10.2023 09:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Grudnik inaczej określany jest jako Szlumbergera czy też Kaktus Bożego Narodzenia. Jeśli dobrze o niego zadbamy, w grudniu zachwyci nas swoimi kwiatami. Oto jak dbać o tę roślinę.

Szlumbergera, jak każda inna roślina, ma swoje wymagania, których należy przestrzegać, aby bujnie kwitła. W innym wypadku będzie marnieć i nici z efektu "WOW!". Zastosuj nasz trik, a nie zliczysz nowych pąków.

Grudnik nie ma zbyt wygórowanych wymagań

Roślina ta wyróżnia się kolorowymi, niewielkimi kwiatami, które najczęściej są różowe, pomarańczowe, fioletowe, czerwone lub kremowe. Mają kształt dzwoneczków o ostro zakończonych płatkach. Charakteryzuje ją też zwisający pokrój, przez co pędy z kwiatami swobodnie opadają i tworzą girlandę. Zachwyca swoim bujnym kwitnieniem (od listopada nawet do przełomu lutego i marca), stąd też jej popularność. Dobrze zadbana szlumbergera będzie zjawiskowo wypuszczała nowe pąki. Trzeba jednak zapewnić jej przepuszczalną i lekko wilgotną glebę. Należy uważać na przelanie i zbytnią suchość. Dobre dla niej stanowisko to parapet zachodni lub południowo-wschodni. Temperatura w pokoju ma oscylować wokół 18-20 stopni. Grudnik lubi też słońce, ale nie bezpośrednie nasłonecznienie. Należy nawozić go raz na miesiąc, aby dostarczyć mu niezbędnych składników odżywczych.

Obraz

Trik na reanimację grudnika

Zdarzyć się może, że kwiat ten nie będzie kwitł lub zacznie marnieć. W takiej sytuacji warto najpierw sprawdzić, czy przypadkiem nie popełniliśmy jakiegoś błędu w jego pielęgnacji. Ważne, aby pamiętać, że grudnik nie może rosnąć w ziemi, która pozbawiona jest odpowiedniego drenażu, np. żwiru, keramzytu lub drobnych kamyczków. Doniczka powinna mieć też odpływ i nie powinna być zbyt duża, ponieważ kwiat będzie nadmiernie wytwarzał korzenie i nie zawiąże kwiatów. Nawożenie grudnika wcale nie musi odbywać się wyłącznie gotowymi mieszankami. Możesz też zastosować nawozy domowej produkcji. Odżywkę przygotuj, mieszając ze sobą 1 l wody i 2 łyżki fusów z kawy. Następnie wszystko zmieszaj ze sobą i taką mieszanką podlewaj roślinę raz na miesiąc. Odżywka ta jest bardzo uniwersalna, ponieważ możesz jej użyć też do innych kwiatów. Kosztuje tyle co nic, a dodatkowo jest też ekologiczna. 

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także