PoradyNie sądziłam, że można tak łatwo rozmnożyć storczyki. Nowe rośliny mam za darmo

Nie sądziłam, że można tak łatwo rozmnożyć storczyki. Nowe rośliny mam za darmo

Oto prosty trik na rozmnażanie storczyków. Fot. YouTube/Happinessgarden666
Oto prosty trik na rozmnażanie storczyków. Fot. YouTube/Happinessgarden666
25.08.2023 16:03

Jeśli kochasz orchidee i chcesz mieć ich coraz więcej, wypróbuj nasz trik na rozmnażanie storczyków. To prosty sposób, by pozyskać nową sadzonkę lub odratować roślinę, która niemal w całości zgniła z powody choroby.

Storczyki zachwycają pięknymi, delikatnymi kwiatami na długich pędach oraz rozłożystymi, grubymi liśćmi. Nic dziwnego, że ich posiadacze rzadko poprzestają na hodowaniu tylko 1 sztuki. Jeśli chcesz własnymi siłami rozmnożyć storczyka, mamy dla ciebie sprawdzony trik. Dzięki niemu z łatwością pozyskasz nową, zdrową sadzonkę.

Jak przygotować się ro rozmnażania storczyka z liścia?

Przede wszystkim musisz przygotować szczepkę. Zorganizuj sterylne miejsce pracy oraz skalpel. Odetnij nim wybrany liść tak, by szczepka zawierała kawałek pnia. To kluczowe, by nowa sadzonka wypuściła korzenie. Co ważne, trik na rozmnażanie storczyków możesz zastosować również, by uratować zgniłą roślinę. Jeśli zachowały się jakieś zdrowe liście, odetnij wszystkie zniszczone części. Nie martw się, jeśli całkowicie pozbawisz storczyka korzeni, ponieważ dzięki naszej sztuczce z łatwością wypuści nowe. Zarówno w przypadku szczepki, jak i odratowanego fragmentu rośliny, dalsze postępowanie jest takie samo. Umyj liście w czystej wodzie i wytrzyj do sucha. Posmaruj ranę pastą do zębów. W ten sposób szybciej się zagoi i będzie zabezpieczona przed gniciem. Następnie wykonaj trik na rozmnażanie storczyków, dzięki któremu sadzonka wypuści korzenie.

Ten trik na rozmnażanie storczyków pomoże ci pozyskać nowe sadzonki. Fot. Freepik
Ten trik na rozmnażanie storczyków pomoże ci pozyskać nowe sadzonki. Fot. Freepik

Jak rozmnożyć storczyki?

Weź liść aloesu i pokrój go na cienkie paseczki. Umieść je w pojemniku i dodaj 1 łyżkę miodu. Zalej wszystko 1/2 litra wody w temperaturze pokojowej. Porządnie wymieszaj składniki, by miąższ aloesu i miód całkowicie się rozpuściły. Umieść w płynie końcówkę storczyka i pozostaw na jakiś czas. Do innego naczynia wlej 1/2 litra ciepłej wody i dodaj do niej 1 łyżeczkę mielonego cynamonu. Odstaw mieszankę na 30 minut, a następnie przefiltruj. Do wody z cynamonem włóż mech dla storczyków i trzymaj go w niej przez kolejnych 30 minut. Po tym czasie odsącz podłoże i dobrze wyciśnij, by nie było bardzo nasiąknięte. Umieść je w wysokim zamykanym naczyniu, a następnie wsadź do niego przygotowane wcześniej liście storczyka. Trzymaj je pod przykryciem w chłodnym miejscu i spryskuj wodą co 5 dni, by były cały czas wilgotne.  Po upływie miesiąca orchidea powinna mieć już korzenie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także