PoradyHakerzy nie zaatakuję Cię, jeśli będziesz stosować się do tych 5 zasad

Hakerzy nie zaatakuję Cię, jeśli będziesz stosować się do tych 5 zasad

Hakerzy nie zaatakuję Cię, jeśli będziesz stosować się do tych 5 zasad
Monika

20.08.2019 11:26, aktual.: 20.08.2019 11:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W dobie technologii informacyjnej bezpieczeństwo jest bardzo ważne. Cenne informacje osobiste można wykorzystać do zarabiania pieniędzy. Dzisiaj hakerzy, to nie tylko bardzo doświadczeni użytkownicy komputerów, ale też naprawdę dobrzy psychologowie. Aby nie paść ofiarą oszustwa, powinieneś zapoznać się z poniższymi zasadami korzystania z Internetu.

Freepik.com
Freepik.com

 

#1 Nie musisz zakrywać kamerki

Imgur.com
Imgur.com

Według specjalistów ds. bezpieczeństwa nie ma sensu zakrywać kamery internetowej. Nawet jeśli istnieje możliwość podglądania kogoś przez kamerkę bez jego wiedzy, w większości przypadków hakerzy nie stosują takich metod. Jest to zdecydowanie zbyt trudne i zbyt kosztowne.

Teoretycznie inteligentne telewizory mogą stanowić większe zagrożenie niż kamery internetowe, ale to się właściwie nie zdarza. Są łatwiejsze sposoby kradzieży danych niż podglądanie.

#2 Używaj zasady 3-2-1 przy tworzeniu kopii zapasowych

Pixabay.com
Pixabay.com

Aby uniknąć utraty cennych informacji z powodu ataku hakerów, zastosuj regułę 3-2-1. Kopia zapasowa danych może być bardzo pomocna. Jeśli cyberprzestępcy uzyskają dostęp do Twojego komputera, przynajmniej nie utracisz ważnych danych, które będziesz przechowywać w innych miejscach.

Jak przestrzegać reguły 3-2-1?

1. Zrób co najmniej 3 egzemplarze danych (oryginał i dwie kopie).

2. Używaj różnych rodzajów nośników pamięci (np. dysk twardy, pendrive, płyta CD, usługa w chmurze itp.).

3. Przechowuj jedną kopię zapasową w zupełnie innym miejscu, poza firmą (np. w sejfie, innym biurze albo w chmurze)

#3 Hakerzy wysyłają fałszywe linki

Imgur.com
Imgur.com

Zazwyczaj, jeśli szybko spojrzysz na ekran, to nie zauważysz niczego niepokojącego w linku, który otrzymałeś w wiadomości. Adres internetowy wydaje się być normalny i bezpieczny. Dopiero, gdy przyjrzysz się bliżej, zobaczysz w nim dodatkową kropkę. Klikając w taki link, zostaniesz przeniesiony do niebezpiecznej witryny albo zainfekujesz komputer bądź telefon jakimś wirusem.

Takie sytuacje najczęściej zdarzają się osobom, które korzystają z tzw. wirtualnych klawiatur i piszą bez patrzenia na nią. Hakerzy wiedzą, że wtedy łatwo można zrobić jakąś literówkę, dlatego robią listy z najczęściej popełnianymi błędami i tworzą fałszywe strony internetowe.

Jak tego uniknąć?

1. Zawsze przyglądaj się linkom, zanim w nie klikniesz.

2. Weryfikuj źródła, z których pochodzą.

3. Zainstaluj program antywirusowy.

#4 Twórz skomplikowane hasła

Pixabay.com
Pixabay.com

Wiele osób używa tego samego hasła w różnych miejscach, zarówno dotyczących pracy, jak i życia prywatnego. Inni z kolei, lekko modyfikują hasła, np. poprzez dodanie lub zastąpienie w nim kilku symboli. Jednak to wcale nie jest bezpieczne, bo podstawa hasła nadal pozostaje ta sama. Hakerzy korzystają ze słowników haseł, które pomagają im złamać proste zabezpieczenia.

Aby się ustrzec przed atakiem cyberprzestępców, najlepiej używać odmiennych haseł do różnych zasobów. Jeśli boisz się, że nie będziesz pamiętać wszystkich haseł, możesz użyć menedżera haseł albo stworzyć własny algorytm na ich tworzenie i zapamiętywanie.

Nigdy nie twórz haseł, które będą datą Twoich urodzin lub nazwą idola. Zamiast tego wykorzystuj skojarzenia, np. użyj pierwszych liter swojego ulubionego wiersza połączonego z innymi symbolami. Jest bardzo mało prawdopodobne, że haker znajdzie takie hasło w swoim słowniku.

#5 Zerkanie przez ramię

Pixabay.com
Pixabay.com

To stara, ale niestety skuteczna metoda zdobywania poufnych danych. Przestępcy ją stosują, ponieważ jesteśmy nieostrożni i często wprowadzamy swoje dane w miejscach publicznych. Dotyczy to zarówno korzystania z bankomatu, jak i telefonu, komputera, czy innych urządzeń elektronicznych.

Jak się przed tym ustrzec?

Po prostu zachowaj szczególną ostrożność. Jeśli wprowadzasz dane i logujesz się do swojego konta (albo wpisujesz PIN), upewnij się, czy nikt nie zerka Ci przez ramię na ekran.

Pamiętaj o tych zasadach, aby korzystanie z Internetu było bezpieczniejsze!
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także