Ich ugryzienie może wywoływać alergie. Biedronki azjatyckie atakują nasze domy jesienią
W naszym kraju powszechnie występuje lubiana biedronka siedmiokropka. Jednak w 2006 roku do Polski wtargnęła także biedronka azjatycka. To agresywny owad. Ugryzienie biedronki azjatyckiej może wywołać alergię.
Biedronki azjatyckie trafiły do Europy ze Stanów Zjednoczonych. Tam zostały sprowadzone z Azji, aby pomóc w inwazji mszyc. Do naszego kraju zawitały w 2006 roku. Po raz pierwszy były widziane w Poznaniu i szybko rozprzestrzeniły się w całym kraju. Obecnie można mówić o prawdziwej pladze biedronek azjatyckich.
Jak rozpoznać biedronkę azjatycką?
Przede wszystkim ma dość zmienne ubarwienie (żółte, czarne, pomarańczowe, czerwone). Po drugie osiąga 5-8 mm długości i może mieć zmienną liczbą kropek (od 0 do 23). Co ciekawe biedronki azjatyckie uwielbiają życie w mieście. Natomiast w październiku rozpoczynają swoją wielką akcję poszukiwania schronienia na zimę. W związku z tym bardzo chętnie wprowadzają się do naszych domów.
Czy biedronki azjatyckie są niebezpieczne?
Jeżeli zauważysz owady w swoim domu, to zachowaj ostrożność. Okazuje się, że są one agresywne i nie tylko zjadają jaja oraz larwy innych biedronek, ale także przypuszczają atak na ludzi (kiedy czują się zagrożone). Ich ugryzienia nie są bolesne. Jednak wydzielają tzw. hemolimfę (żółty płyn, który jest jednocześnie krwią i limfą). Ona zawiera alergeny, które mogą wywołać u ludzie niepożądane symptomy:
- zapalenie spojówek,
- astmę,
- pokrzywkę,
- obrzęk naczynioworuchowy.
Co więcej hemolimfa pozostawia trwałe plamy na przedmiotach.
Jak ustrzec się biedronek azjatyckich?
Przed dostaniem się owadów do domu, uchronią Cię moskitiery zamontowane na drzwiach balkonowych i oknach. Dodatkowo możesz futryny posmarować olejkiem mentolowym lub kamforą. Te zapachy działają odstraszająco na biedronki. Jeżeli zobaczysz je w swoim domu lub mieszkaniu, to wciągnij je odkurzaczem. Pamiętaj jednak, aby później koniecznie wyrzucić worek z biedronkami do śmietnika.