PoradyTe wieszaki skutecznie odstraszają mole. Ich zapachu nie znoszą odzieżowe insekty

Te wieszaki skutecznie odstraszają mole. Ich zapachu nie znoszą odzieżowe insekty

Wieszaki na mole Fot. pinterest / freepik
Wieszaki na mole Fot. pinterest / freepik
07.10.2022 11:19

Mole ubraniowe są małe (długość ciała pomiędzy 6 a 11 mm) i zamieszkują siedliska ludzkie. Wszystko dlatego, że uwielbiają wszelkie materiały tekstylne. Jak się ich pozbyć? Wypróbuj wieszaki na mole.

Na początku uściślimy. Istnieje ok. 3000 różnych gatunków moli. Nasze szafy nawiedzają:

  • mole ubraniowe, które do naszych domów wprowadzają się wiosną oraz jesienią,
  • mole futrzane (kożuszniki), które kochają wełnę, futra, pierze i często kwaterują się także w bibliotekach.
Wieszaki na mole, fot. Pinterest
Wieszaki na mole, fot. Pinterest

Wszystkie one kochają także dywany, bawełnę oraz jedwab. Co ciekawe, jeżeli nie zauważysz ich istnienia, to mole w ciągu całego roku są w stanie zjeść ok. 30 kg wełny. Do naszych domów trafiają zazwyczaj w formie larw. Są przenoszone w meblach lub na ubraniach.

Jak się pozbyć moli odzieżowych?

Okazuje się, że mole nie tolerują zapachu cedru. Jeżeli chcesz te owady odstraszyć, to kup wieszaki wykonane z drzewa cedrowego i to na nich wieszaj swoje futra czy kożuchy. Zamiast wieszaków możesz również postawić na tańsze cedrowe kule, kostki, okręgi (do nałożenia na plastikowe wieszaki) czy kawałki drewna przytwierdzone do wieszaka. Natomiast jest jeszcze wersja budżetowa. Kup olejek cedrowy. Papierem ściernym zetrzyj wewnętrzną stronę ramion wieszaków i zaaplikuj w te miejsca olejek. Taki zabieg powtarzaj raz w roku.

Wieszaki na mole, fot. Pinterest
Wieszaki na mole, fot. Pinterest

Nowa gazeta na mole

Mole nie lubią też zapachu farby drukarskiej. Dlatego cenne rzeczy możesz po prostu zawinąć w nowe gazety. Ponadto żarłoczne insekty uciekają, wyczuwając zapach mięty, lawendy, igieł sosnowych, liści laurowych czy zasuszonej macierzanki. W związku z tym wybraną roślinę umieść w tkaninowym woreczku i powieś w szafie.

Kuracja zimnem

Oczywiście, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się moli, należy co jakiś czas przeglądać swoją garderobę (zwłaszcza rzeczy, które są rzadko używane). Natomiast w mroźne dni wystawiaj odzież na zewnątrz. Niska temperatura sprawi, że ewentualne larwy moli od razu zginą.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także