PoradyLajfhakiIdąc do lasu, wiele osób nie wie o jednej rzeczy. To może uratować życie

Idąc do lasu, wiele osób nie wie o jednej rzeczy. To może uratować życie

jak odnaleźć drogę w lesie fot. freepik
jak odnaleźć drogę w lesie fot. freepik
26.07.2023 11:28

Ciepłe dni sprzyjają leśnym spacerom. Przebywanie na łonie natury korzystnie wpływa na nasz organizm i pozwala się uziemić. Jednak łatwo się w lesie zgubić. Dlatego nie trudno o strach, kiedy nagle stracimy orientację w terenie. Podpowiadamy, jak odnaleźć drogę w lesie, kiedy się zgubimy.

Zgubienie się w lesie może zdarzyć się każdemu. Najważniejsze wtedy, aby nie wpadać w panikę. Utrudni to nam znalezienie wyjścia z lasu. Poznaj nasze patenty, a zawsze będziesz mógł sobie pomóc, kiedy zgubisz się w leśnym gąszczu.

Jak odnaleźć drogę w lesie?

Zgubienie w lesie nie jest wcale trudne. Podobne do siebie gąszcze drzew, kamienie, ścieżki, które rozchodzą się we wszystkie strony, mogą nas wprowadzić w błąd. Dlatego, jeśli nie mamy doświadczenia w lesie, łatwo wpaść w panikę i poczuć się, jak w prawdziwej opresji. Zwłaszcza że czeka na nas tam wiele zagrożeń. Co zrobić, kiedy się zgubimy? Zdradzamy wskazówki, jak odnaleźć drogę w lesie.

jak odnaleźć drogę w lesie fot. freepik
jak odnaleźć drogę w lesie fot. freepik

Jak odnaleźć się w lesie?

Stosując nasze patenty, łatwiej będzie Ci się odnaleźć w leśnej przestrzeni. Pierwszym krokiem, który musisz zrobić, to jeszcze przed wejściem do lasu ściągnij aplikację Bank Danych o lasach - nie wymaga ona internetu i ma mapy interaktywne wszystkich lasów w Polsce. Poza tym, oprócz telefonu, zabierz ze sobą zwykły kompas.

  1. Uspokój emocje, aby zachować jasny umysł.
  2. Sprawdź, czy Twój telefon działa i masz zasięg. Jeśli działa, zadzwoń po pomoc i opowiedz, gdzie się znajdujesz.
  3. Poszukaj charakterystycznych elementów otoczenia.
  4. Użyj google map do zlokalizowania swojego położenia, jeżeli GPS działa. Pamiętaj, łatwiej korzystać z niego w terenie otwartym, albo na skrzyżowaniu leśnych dróg, gdzie drzew jest mniej. Większość satelit GPS jest "widoczna" z kierunku południowego.

Jak jeszcze pomóc sobie w lesie?

Znasz już kilka metod, jak odnaleźć drogę w lesie. Oto kolejne wskazówki, które pozwolą Ci wyjść z lasu i zachować spokój:

  1. Po straceniu orientacji w lesie - idź cały czas przed siebie. Jeśli trafisz na bezdrzewny pas, podążaj nim, aż do momentu odnalezienia betonowego lub granitowego słupka z wymalowanymi na nim czterema numerami - podaj je, dzwoniąc do służb ratunkowych.
  2. Przy dobrej orientacji, samodzielnie znajdziesz drogę, dzięki wspomnianym słupkom. Dlatego, że ścianka z numerem jest zawsze zwrócona w kierunku danego oddziału leśnego. Numeruje się je rosnąco ze wschodu na zachód.
  3. Jeśli zgubiłeś się w górach, odszukaj potok i podążaj jego nurtem, trafisz dzięki temu do najbliżej drogi bądź osady ludzkiej.
  4. Znajdź miejsce, gdzie składuje się drzewo. Na kłodach znajdziesz numer wypisany na plastikowej, czerwonej tabliczce. Dzięki niemu łatwiej będzie Cię zlokalizować.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także