PoradyNigdy nie zabieraj tego na spacer do lasu. Przyciąga kleszcze jak magnes!

Nigdy nie zabieraj tego na spacer do lasu. Przyciąga kleszcze jak magnes!

Co przyciąga kleszcze? Fot. Getty Images
Co przyciąga kleszcze? Fot. Getty Images
10.05.2023 11:58

Zabierając do lasu przedmiot, z którym prawdopodobnie bardzo rzadko się rozstajesz, sporo ryzykujesz. Okazuje się, że to doskonały wabik na kleszcze, które przenoszą groźne choroby. Podpowiadamy, co przyciąga kleszcze i jak chronić się przed ich ukłuciami.

Kleszcze są aktywne od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Żyją gównie w lasach, parkach i innych miejscach, gdzie jest dużo zieleni oraz wilgoci. Ich ukłucia same w sobie nie są groźne. Problemem jest to, że te pajęczaki przenoszą choroby takie jak borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Właśnie dlatego dobrze jest wiedzieć, co przyciąga kleszcze oraz jak je odstraszyć.

Co przyciąga kleszcze? Ten przedmiot zostaw w domu

Co przyciąga kleszcze? Fot. Getty Images
Co przyciąga kleszcze? Fot. Getty Images

Co jeszcze przyciąga kleszcze?

Kleszcze zwabiają ciepło, ruch i zapach potu. Właśnie dlatego tak ważne jest dokładne zakrywanie całego ciała. Najlepiej nosić dobrze przylegające ubrania ze śliskich materiałów, ale to nie wszystko.

  • Naukowcy stwierdzili, że na atak kleszcza bardziej narażone są osoby z grupą krwi A.
  • Owady lgną również do jasnych kolorów, dlatego wybierając się na spacer do lasu, unikaj bieli, beżu, jasnej szarości oraz błękitu. O wiele lepiej sprawdzą się ciemne barwy.
  • Powinieneś również zrezygnować ze stosowania perfum o kwiatowym zapachu. Są wabikiem na kleszcze.

Jak odstraszyć kleszcze?

Jest wiele sposobów, by sprawić, że kleszcze będą trzymały się z daleka. Większość z nich opiera się na wykorzystaniu zapachów, które odstraszają te owady.

  • Dobrym sposobem na odstraszenie kleszczy jest regularne jedzenie czosnku. Dzięki niemu zmienia się zapach naszego potu. Podobne działanie mają produkty zawierające dużo witamin z grupy B, np. piwo.
  • Możesz wykonać domowy preparat na kleszcze. Dobrze sprawdzi się m.in. napar z wrotyczu.
  • Wrotycz możesz również zastosować jako składnik woreczków zapachowych wkładanych do szafy. Dzięki nim ubrania przejmą zapach ziela, które odstrasza kleszcze.

Jak zrobić pułapkę na osy i szerszenie? Prosty trik z butelką

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także