PoradyLajfhakiIle dać do koperty na komunię w 2023 roku? Ta kwota już nie przejdzie

Ile dać do koperty na komunię w 2023 roku? Ta kwota już nie przejdzie

Ile dać na komunię w 2023? Fot. Gettyimages
Ile dać na komunię w 2023? Fot. Gettyimages
13.04.2023 11:02

Pytanie: "Co dać dziecku w prezencie na pierwszą komunię?" powraca co roku. Wartość pieniądza, szczególnie w dobie szalejącej inflacji, szybko się zmienia i niektórych kwot po prostu nie wypada już wkładać do koperty. Sprawdziliśmy, ile należy teraz przeznaczyć, by nie popełnić gafy. Ile dać na komunię w 2023 roku?

Pierwsza komunia święta jeszcze kilkadziesiąt lat temu miała wymiar głównie religijny. Dzieciom dawano jedynie skromne upominki. Dziś zaproszenie na taką uroczystość oznacza już spory wydatek, szczególnie dla chrzestnych oraz bliskiej rodziny. Przyjęło się, że jako prezent komunijny należy podarować coś spektakularnego — np. rower lub inny elektroniczny gadżet. W innym przypadku najlepiej dać dziecku pieniądze.

Prezenty komunijne 2023 - co jest w modzie?

Od wielu lat jednym z najpopularniejszych prezentów komunijnych jest rower. Niemal każde dziecko o nim marzy, dlatego na zakup jednośladu często decydują się chrzestni lub dziadkowie. Wraz z rozwojem technologii do atrakcyjnych prezentów komunijnych zaczęto zaliczać również: smartfony, smartwatche, tablety, laptopy czy hulajnogi elektryczne. Każdy z tych przedmiotów wiąże się z wydatkiem rzędu od kilkuset do kilku tysięcy złotych (w zależności od modelu). Goście przywiązani do tradycji często decydują się na zakup drobnych upominków o charakterze religijnym — medalików lub Pisma Świętego. Takiemu podarunkowi najczęściej towarzyszy jednak koperta z pieniędzmi.

Ile dać na komunię w 2023 roku? Fot. Getty Images
Ile dać na komunię w 2023 roku? Fot. Getty Images

Ile najmniej dać na komunię w 2023 roku?

To, ile wypada włożyć do koperty, wybierając się na uroczystość pierwszej komunii świętej, zależy przede wszystkim od stopnia pokrewieństwa lub relacji gościa z rodziną dziecka. Ze względu na inflację i spadek wartości nabywczej pieniądza eksperci finansowi odradzają podarek ograniczający się do 100 zł. Proponowane stawki zaczynają się od dwukrotności tej kwoty.

Ile dać na komunię w 2023 roku?
Ile dać na komunię w 2023 roku?

Ile powinni dać na komunię bliscy, dziadkowie i znajomi?

Przed podjęciem decyzji, ile dać na komunię, na którą wybieramy się w 2023 roku, należy wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe. Zastanów się, na jaką kwotę możesz sobie pozwolić. Nikt nie może oczekiwać, że na rok przed imprezą będziesz układał plan oszczędzania lub na ostatnią chwilę weźmiesz kredyt, by zrobić dziecku godziwy prezent komunijny. Oto kilka wskazówek, które mogą ułatwić podjęcie decyzji co do tego, ile powinieneś włożyć w kopertę:

  • Dalsi znajomi rodziny mogą dać na komunię 200-300 zł. Taka wysokość prezentu powinna wystarczyć na pokrycie kosztów tzw. talerzyka.
  • Bliscy oraz najbliżsi (wujkowie, ciocie, dziadkowie), którzy kupują w prezencie medalik, kolczyki lub inny drobiazg, również mogą włożyć do koperty 200-300 zł.
  • Wujkowie i ciocie, którzy nie kupują dodatkowych podarunków, najczęściej deklarują, że dadzą na komunię 300-400 zł. W nielicznych przypadkach kwota rośnie do 500 zł.
  • Wysokość prezentów od dziadków jest bardzo mocno uzależniona od ich możliwości finansowych. Większość seniorów chce przy okazji pierwszej komunii trochę porozpieszczać wnuczęta i deklaruje, że włoży w kopertę 500 zł lub więcej. Nie będzie jednak afrontem, jeśli ubogi emeryt podaruje dziecku mniejszą kwotę.
Ile wypada dać na komunię w 2023 roku? Fot. Getty Images
Ile wypada dać na komunię w 2023 roku? Fot. Getty Images

Ile dać na komunię w 2023 roku, jeśli jesteś chrzestnym?

Uważa się, że największe kwoty powinni przeznaczać na prezenty komunijne rodzice chrzestni. Tutaj również górę powinien wziąć jednak zdrowy rozsądek, dlatego warto spokojnie przeanalizować swoje finanse i włożyć w kopertę tyle, na ile nas stać. Niemniej kwoty proponowane dla chrzestnych w 2023 roku zaczynają się od 500 zł, a znacznie częściej oscylują między 1000 a 2000 zł.

Jak zapakować prezent w za mały papier? Zrób ten trik

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także