PoradyInstruktor z "elki" zdradził, w jakich butach nie wolno wsiadać za kółko

Instruktor z "elki" zdradził, w jakich butach nie wolno wsiadać za kółko

Podpowiadamy, w jakich butach nie wolno prowadzić auta. Fot. Freepik
Podpowiadamy, w jakich butach nie wolno prowadzić auta. Fot. Freepik
10.10.2023 08:22

Widok kierowcy w klapkach, szpilkach czy nawet na bosaka nie jest dla nas specjalnym zaskoczeniem. Niestety nieodpowiedni dobór obuwia może mieć przykre konsekwencje w czasie konfrontacji z policjantami. Oto w jakich butach nie wolno prowadzić auta.

Gdybyś poszedł na egzamin na prawo jazdy w klapkach lub szpilkach, egzaminator nie pozwoliłby ci wsiąść za kierownicę. Nie są to zresztą jedyne rodzaje obuwia, w których nie powinno się prowadzić samochodu. Wszystko ze względu na bezpieczeństwo.

Co o butach w samochodzie mówią przepisy?

Polskie prawo nie zawiera żadnego przepisu, który wprost mówiłby o tym, w jakich butach wolno, a w jakich nie wolno prowadzić auta. Teoretycznie można więc wybrać dowolne obuwie, a nawet całkowicie z niego zrezygnować. To jednak tylko teoria. Źle dobrane buty mogą sprawić, że nie naciśniesz na czas pedału hamulca lub zostanie on zablokowany. W związku z tym, jeśli doprowadzisz do kolizji i będziesz miał na stopach obuwie, które policjant uzna za nieodpowiednie, może zastosować art. 86 Kodeksu wykroczeń. Mówi on o niezachowaniu należytej ostrożności i spowodowaniu niebezpieczeństwa na drodze. Przewinienie to jest zagrożone karą grzywny, która w przypadku spowodowania czyichś obrażeń, wynosi minimum 1500 zł. Podobne zasady obowiązują również w innych krajach Europy.

W jakich butach nie wolno prowadzić auta? Fot. Freepik
W jakich butach nie wolno prowadzić auta? Fot. Freepik

W jakich butach nie wolno prowadzić auta?

Buty w istotny sposób wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Wiele osób na co dzień o tym nie myśli, ale niektóre rodzaje obuwia stwarzają naprawdę duże zagrożenie. Klapki oraz japonki mogą zsunąć się ze stopy, wpaść pod któryś z pedałów i go zablokować. Podobnie może wydarzyć się z niektórymi rodzajami sandałów (wybieraj takie, które dobrze trzymają się stopy, np. z mocowaniem wokół kostki). Wiele kobiet nie widzi nic złego w prowadzeniu auta w szpilkach. Niestety również w tym przypadku może dojść do różnych komplikacji, np. zaczepienia obcasem o dywanik czy zaklinowania się obcasa pod pedałem. Kiepskim wyborem są także buty na koturnach i grubych podeszwach, które utrudniają prawidłowe ocenienie, z jaką siłą naciskasz na pedały. Specjaliści odradzają również siadanie za kółkiem w obuwiu typu glany, w którym ciężko jest manewrować stopami, co może doprowadzić np. do naciśnięcie jednocześnie dwóch pedałów. Jazda na bosaka także nie jest uważana za bezpieczną.

W jakich butach nie neleży prowadzić auta? Fot. Freepik
W jakich butach nie neleży prowadzić auta? Fot. Freepik

Jakie buty ubierać do samochodu?

Wiesz już, w jakich butach nie wolno prowadzić auta. Jakie zatem będą najlepsze? Specjaliści radzą, by stawiać na stabilne obuwie dobrze przylegające do stopy. Ideałem są buty o niezbyt szerokiej podeszwie, która ma ok. 2,5 cm grubości. Warto zwrócić uwagę również na to, by charakteryzowała się ona dobrą przyczepnością. Kolejne ważne aspekty to wygoda oraz stabilne przyleganie do stopy. Podsumowując, najlepsze do jazdy autem jest obuwie sportowe.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także