PoradyNiektóre naklejki na szybę są nielegalne! Zdejmij je, żeby uniknąć mandatu

Niektóre naklejki na szybę są nielegalne! Zdejmij je, żeby uniknąć mandatu

Czy można dostać mandat za naklejkę na szybie? Fot. Genialne.pl
Czy można dostać mandat za naklejkę na szybie? Fot. Genialne.pl
19.07.2023 09:09

Naklejanie nalepek kontrolnych z numerem rejestracyjnym od jakiegoś czasu nie jest już obowiązkowe. Wielu kierowców nie zdjęło jednak starych identyfikatorów, co nie jest błędem. Pytanie, czy stara naklejka może pozostać na swoim miejscu po przerejestrowaniu pojazdu? Będzie bowiem wskazywała inny numer niż tablica rejestracyjna. Wyjaśniamy, czy w takim przypadku można dostać mandat za naklejkę na szybie.

Od września 2022 r. przy rejestracji pojazdu kierowca nie dostaje już naklejki kontrolnej na szybę. Wielu posiadaczy aut, którzy mieli naklejki, raczej nie zdejmowało ich i nadal z nimi jeździ, co oczywiście jest dopuszczalne. Prawdopodobnie nalepek nie będzie chciało zdejmować również wielu kierowców kupujących używane auta z nalepkami na szybach. Na polskich drogach można spotkać wiele samochodów na polskich "blachach" z zagranicznymi winietami autostradowymi czy plakietkami uprawniającymi do wjazdu do zielonych stref np. w Berlinie. Można więc śmiało założyć, że podobnie będzie ze starymi nalepkami kontrolnymi. Czy policja będzie wypisywać za to mandaty?

Czy można dostać mandat za naklejkę ze złym numerem rejestracyjnym na szybie?

W przepisach nie ma wpisanego obowiązku posiadania naklejki kontrolnej na szybie. Nie ma również zapisów, które nakazywałyby usunięcie starej naklejki. Oznacza to, że w czasie kontroli drogowej policjantów w ogóle nie zainteresuje to, jaka naklejka znajduje się na przedniej szybie. Jeśli numery na nalepce i na tablicy rejestracyjnej twojego auta są różne, nie musisz się martwić — nie dostaniesz za to mandatu. Policjanci sięgną po bloczek i nałożą karę tylko w kilku ściśle określonych przypadkach.

Kiedy grozi mandat za naklejkę na szybie? Fot. Freepik
Kiedy grozi mandat za naklejkę na szybie? Fot. Freepik

Za jaką naklejkę na szybie można dostać mandat?

Mandat za naklejkę na szybie można dostać tylko w kilku sytuacjach:

  • Kiedy ogranicza pole widzenia lub utrudnia kierowcy widoczność — od 20 do 3000 zł.
  • Kiedy zawiera identyfikator innego państwa, np. D w przypadku aut z Niemiec czy F na samochodach sprowadzanych z Francji — 100 zł.
  • Gdy nalepka zawiera wulgarną treść — od 50 do 100 zł.

Jak usunąć naklejkę z szyby samochodu?

Usunięcie naklejki z szyby samochodu nie jest trudne. Najpierw musisz podgrzać klej. Dobrze sprawdzi się tu suszarka do włosów. Użyj jej, by równomiernie nagrzać powierzchnię, na której znajduje się nalepka. Następnie podważ ją paznokciami lub żyletką. Najlepiej jest zrobić to z dwóch stron jednocześnie. Zerwij naklejkę zdecydowanym, szybkim ruchem. Pozostałości kleju usuń przy pomocy zmywacza do paznokci lub rozpuszczalnika.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także