Jadąc na działkę, zawsze biorę ze sobą ocet spirytusowy. Zastępuje drogie specyfiki
Do czego przyda się ocet na działce? Ten specyfik jest dość uniwersalny i ma wszechstronne zastosowanie. Sprawdzi się nie tylko w kuchni.
Dobrze znany ocet spirytusowy jest roztworem kwasu octowego. Oczywiście większość osób używa go do konserwacji żywności, a także dezynfekcji czy usuwania kamienia z urządzeń domowych. Jednak ten produkt ma o wiele szersze zastosowanie...
Octowy herbicyd
Zrobisz z niego środek do zwalczania chwastów. Do butelki z atomizerem wlej pół litra wody oraz litr octu. Ważną zasadą jest, aby zawsze wlewać ocet do wody — nigdy odwrotnie. Jeżeli walczysz z przerośniętymi i starymi chwastami, nie rozcieńczaj go. Po sporządzeniu specyfiku, w suchy dzień dobrze spryskaj wszystkie chwasty. Uważaj, aby nie zaaplikować tego środka na kwiaty — to mogłoby je zniszczyć.
Dbanie o rośliny
Ten wszechstronny płyn sprawi, że rośliny kwaśnolubne (azalie, magnolie, gardenie, rododendrony, hortensje) zaczną pięknie kwitnąć. Zmieszaj 1 szklankę octu z 4 litrami wody. Następnie podlej tym swoje kwiaty. Zobaczysz, że proces wzrostu i kwitnienia znacznie przyspieszy.
Zwalczanie szkodników
Z jego pomocą pozbędziesz się wełnowców, mszyc, tarczników, przędziorków i miseczników, które zaatakowały twoje rośliny. Przygotuj roztwór wody i octu w proporcji 1:10. Dodaj do niego kilka kropel płynu do mycia naczyń. Następnie taką miksturą spryskaj łodygi oraz liście roślin. Środka nie aplikuj na kwiaty, gdyż są zbyt wrażliwe jak na tak silne działanie.
Odstraszanie ślimaków
Ci niechciani goście mogą siać spore spustoszenie na działce. Aby szybko ich wyeksmitować, przygotuj mieszankę piwa oraz octu (w proporcji 1:1). Następnie przelej ją do płaskich pojemników i ustaw w miejscach, które upodobały sobie ślimaki. Dość szybko odejdą.
Zabezpieczenie piaskownicy
Jeżeli masz na działce piaskownicę, w której bawią się dzieci, to spryskaj octem jej ranty. Dzięki temu koty nie będą się do niej zbliżać i nie zanieczyszczą piasku swoimi odchodami oraz moczem.
Zakwaszenie gleby
Niektóre rośliny preferują kwaśną glebę (borówki, wrzosy, różaneczniki, azalie). Zapewnij im taką. Z jednego litra octu oraz ośmiu litrów wody przygotuj mieszaninę. Następnie obficie podlej nią ziemię i co kilka dni sprawdzaj pH podłoża. W razie potrzeby powtarzaj cały zabieg. Rośliny możesz posadzić dopiero po 3-4 tygodniach od ostatniej aplikacji octowego roztworu.