Tych drzew nigdy nie sadź w pobliżu domu. Emanują złą energią
Dowiedz się, jakich drzew nie sadzić obok domu. Dzięki temu uchronisz swoje cztery ściany przed destrukcją, a także nie dosięgnie cię zła energia.
Wiele osób lubi sadzić w swoich ogrodach i wokół domu drzewa. Latem dają przyjemny cień i sprawiają, że czujemy się bliżej natury. Jednak nie wszystkie gatunki warto sadzić w pobliżu "czterech ścian". Dlaczego? Potężne systemy korzeniowe mogą uszkadzać fundamenty, a niektóre drzewa po prostu emanują złą energią i znacznie pogarszają nasze samopoczucie. O wyjątkowej mocy drzew może świadczyć przysłowie: Dobrze jest bawić się w lesie brzozowym, modlić się w lesie sosnowym i dusić się w lesie świerkowym.
Jakich drzew nie należy sadzić w pobliżu domu?
- Wierzba: kojarzy się ze smutkiem, płaczem i przypomina o śmierci. Dodatkowo emanuje negatywną energią, która udziela się ludziom. Chociaż jest wyjątkowo dekoracyjna, to nie warto sadzić jej w swoich ogrodach.
- Drzewa iglaste (z wyłączeniem gatunków karłowatych przystosowanych do uprawy przydomowej): mają rozległy system korzeniowy, który działa destrukcyjnie na fundamenty. Dodatkowo spadające igły zakwaszają glebę, a same drzewa pobierają bardzo dużo wody i zabierają ją innym roślinom. Co więcej, ściągają pioruny i negatywnie wpływają na osoby z nadciśnieniem tętniczym.
- Topola: ma rosłe korzenie, a jej pień podczas silnych wiatrów bardzo łatwo się łamie i przewraca na okoliczne zabudowania.
- Dąb: jest niezwykle rozłożystym drzewem i potrzebuje dużo przestrzeni do rozwoju. Co więcej, według wierzeń ludowych jego moc odbiera siły witalne każdemu gospodarzowi domu.
- Brzoza: jest drzewem kontrastów. Symbolizuje siły płodności oraz śmierć (krzyże ustawiane na grobach wykonywano z drzewa brzozowego), niewinność i płacz, dobro i zło. Jej gałązki wetknięte za obrazy czy framugi okienne miały chronić domostwa przed pożarami czy gradem. Brzoza mocno pyli i jest utrapieniem dla alergików.
Jakie drzewa warto posadzić obok domu według wierzeń?
- Jarzębina: jest piękną jesienną ozdobą, a także odpędza złe moce i przynosi szczęście w miłości. Jej owoce miały chronić przed nocnymi strachami czającymi się na drogach. Dlatego mieszkańcy wsi wkładali je do kieszeni i dopiero wówczas wychodzili z domów w nocy.
- Modrzew: jest symbolem urody, młodości, a także trwałości. Modrzewiowymi gałązkami ozdabiano drzwi domów, gdzie mieszkali nowożeńcy. Wplatano je także w wieńce dożynkowe.
- Jałowiec: symbolizował zwycięstwo życia nad śmiercią. Miał chronić przed złymi mocami. Jałowcem okadzano całe domostwa.
- Grusza: jej owoce przypominają kobiece kształty. Jest symbolem długowieczności, a także sprzyja zgodzie w małżeństwie i wzmacnia instynkt macierzyński.