NewsyKleszcze wykorzystują sprytną sztuczkę. Mogą "teleportować się" na ciało ofiary

Kleszcze wykorzystują sprytną sztuczkę. Mogą "teleportować się" na ciało ofiary

Naukowcy odkryli, jak atakują kleszcze. Choć nie skaczą i nie potrafią latać, mogą przenieść się na ciało ofiary nawet z kilku centymetrów. Aby się przed nimi chronić, musisz odpowiednio zabezpieczać ciało przed wyjściem do lasu lub parku.

Naukowcy zbadali, jak atakują kleszcze. Fot. Freepik
Naukowcy zbadali, jak atakują kleszcze. Fot. Freepik

Ukłucia kleszczy same w sobie nie są groźne. Problemem są choroby, które mogą przenosić te pajęczaki, w tym m.in. borelioza i kleszczowe zapalenia mózgu. Aby uniknąć zakażenia, należy odpowiednio przygotować się do wyjścia na łono natury. To szczególnie ważne w świetle wyników najnowszych badań, które ujawniły, że owady te atakują nieco inaczej niż dotychczas sądziliśmy.

Kiedy atakują kleszcze?

Kleszcze występują w lasach, parkach i na terenach zielonych od wiosny do wczesnej jesieni, ale szczyt ich aktywności przypada na miesiące letnie. Atakują przede wszystkim rano i w godzinach popołudniowych (od godz. 16). Przesiadują na wysokich trawach, krzakach i gałęziach drzew położonych na wysokości do ok. 1,5 m. Dotychczas sądzono, że atakują swoje ofiary, gdy te bezpośrednio zetkną się z gałązkami lub źdźbłami trawy, na których siedzą insekty. Ostatnie badania rzuciły na ten aspekt nowe światło i pokazały, że to nie do końca prawda.

Jak atakują kleszcze? Fot. Getty Images
Jak atakują kleszcze? Fot. Getty Images

Jak atakują kleszcze?

Kleszcze nie potrafią skakać ani latać. Dotychczas naukowcy uważali, że czekają na swoje ofiary, stojąc z wyciągniętymi odnóżami na brzegu gałązek lub liści. Kiedy człowiek lub zwierzę otrze się o ich kryjówkę, to wówczas pajęczaki przechodzą na ich ciała. Ostatnie badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie "Current Biology", dowodzą jednak, że żywiciel wcale nie musi mieć bezpośredniego kontaktu z gałęzią, na której siedzi owad. Kleszcze mogą zaatakować z odległości kilku milimetrów, a nawet centymetrów. Wszystko przez elektrostatykę. Ludzie i zwierzęta elektryzują się w czasie poruszania. Ładunki elektrostatyczne pojawiające się na ubraniach czy sierści i przyciągają m.in. pyłki oraz włosy. Jak wynika z badań, pomagają również w przemieszczaniu się kleszczy na znaczne dla nich odległości (skok na kilka centymetrów to dla nich jak jednorazowe pokonanie kilku pięter). Dowiedziono tego, wykorzystując elektrody. Gdy umieszczono je w pobliżu pajęczaków, zaczęły one z łatwością przemieszczać się w powietrzu i osiadać na urządzeniach.

Jak atakują kleszcze? Fot. Freepik
Jak atakują kleszcze? Fot. Freepik

Jak chronić się przed kleszczami

Aby uniknąć ukłucia przez kleszcza i związanych z tym chorób, stosuj się do kilku zasad.

  • Na wyjścia do parku lub lasu zakładaj przylegającą odzież z długimi nogawkami i rękawami.
  • Wykonaj domowy spray na kleszcze (np. z wrotyczu).
  • Posmaruj miejsca narażone na ukłucia kleszczy (pod kolanami, w pachwinach i zgięciach łokci, pod pachami oraz za uszami) olejem kokosowym.
  • Nie zabieraj ze sobą telefonu komórkowego — działa na kleszcze niczym magnes.
  • Po powrocie do domu dokładnie obejrzyj całe ciało, by sprawdzić, czy nie wbił się w nie kleszcz.