Jestem "kleszczoodporny"! Stosuję patent za 5 zł przed każdym wyjściem na spacer
Sezon kleszczowy w pełni, dlatego warto wiedzieć, jak się przed nimi zabezpieczyć. Ukłucia tych owadów mogą bowiem zakończyć się zarażeniem poważną chorobą. Podpowiadamy, jaki sprytny patent na kleszcze możesz wykorzystać, by się przed nimi uchronić. Wystarczy jeden nieoczywisty produkt.
23.05.2023 17:44
Kleszcze są aktywne od wiosny do jesieni. Występują zarówno w lasach i parkach, jak i na miejskich zieleńcach i w przydomowych ogródkach (szczególnie tych, w których rosną wysokie trawy lub np. tuje). Ich ukłucia same w sobie nie są groźne. Problemem są choroby, które mogą przenosić kleszcze — borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. By uniknąć zarażenia, należy odpowiednio zabezpieczać się przed atakiem kleszczy. Istnieje prosty patent, który nie wymaga stosowania żadnych specyfików odstraszających pajęczaki.
Co przyciąga kleszcze?
Kleszcze są ślepe i swoje ofiary wyczuwają przede wszystkim za pomocą zmysłów węchu i czucia. Przyciągają je ruch, ciepło oraz zapach potu. Atrakcyjne są dla nich również kwiatowe zapachy perfum. Choć nic nie widzą, można ściągnąć je, ubierając rzeczy w jasnych kolorach — białym, beżowym lub szarym. Badania wykazały również, że na atak kleszczy bardziej narażone są osoby z grupą krwi A.
Jak atakują nas kleszcze?
Wbrew powszechnej opinii kleszcze nie zeskakują na ludzi z drzew. Dzięki badaniom biologów wiemy już dokładnie, jak przebiega atak kleszcza.
- Kleszcze są najbardziej aktywne rano (do południa) i po południu (od godz. 16 do zmroku), czyli w okresach umiarkowanych temperatur. W najcieplejszym momencie dnia są schowane w wilgotnych i chłodnych miejscach.
- Pajęczaki najczęściej bytują w niekoszonych trawach lub na krzewach i niskich drzewach. Wspinają się na maksymalną wysokość ok. 1,5 m i czekają na swoje ofiary.
- Kleszcze czyhają na swoją ofiarę, siedząc na brzegu liścia lub źdźbła trawy i wyciągając przednie pary odnóży wyposażone w narząd Hallera (węchu). Dzięki niemu są w stanie wyczuć ofiarę z odległości nawet 20 m.
- Owad wchodzi na ofiarę, kiedy ta jest w bardzo niewielkiej odległości lub ociera się o roślinę, na której siedzi pajęczak. Następnie kleszcz wędruje po ciele człowieka, by znaleźć miejsce charakteryzujące się dobrym ukrwieniem i cienką skórą (np. pachwinę, przestrzeń pod kolanami, pachy lub przestrzeń za uszami).
- Kiedy już kleszcz wbije się w ciało, może żerować nawet do 15 dni.
Wypróbuj sprytny patent na kleszcze
Kluczowym elementem ochrony przeciw kleszczom jest odpowiedni strój. Chodzi o to, by jak najlepiej zakrywał ciało. Optymalnym wyborem są przylegające ubrania z długimi nogawkami oraz rękawami. Niestety owady mogą łatwo wsunąć się pod materiał, dlatego warto wypróbować pewien sprytny patent na kleszcze. Musisz jedynie kupić rolkę taśmy dwustronnej i owinąć nią dokładnie materiał spodni wokół kostek. Zwróć uwagę na to, by nie zostawić żadnych wolnych przestrzeni, przez które owady mogłyby wcisnąć się pod materiał. Dzięki temu prostemu i niedrogiemu zabezpieczeniu (rolka taśmy kosztuje od 5 zł w górę) kleszcze, które przejdą na nogi z bujnej trawy, przykleją się do taśmy i nie będą mogły wędrować po ciele, a co za tym idzie, również wbić się w skórę.