PoradyLajfhakiOto domowe patenty na to, jak wyczyścić ogrodowe meble z wikliny

Oto domowe patenty na to, jak wyczyścić ogrodowe meble z wikliny

jak czyścić meble z wikliny, fot. Getty Images
jak czyścić meble z wikliny, fot. Getty Images
31.07.2023 10:39

Meble z wikliny są często spotykane na tarasach czy balkonach. Chociaż pięknie się prezentują, trzeba uważać, aby ich nie uszkodzić. Podpowiadamy, jak czyścić meble z wikliny.

O meble wiklinowe należy odpowiednio dbać, aby służyły przez lata. Nie chodzi tu jedynie o usuwanie osadzającego się na nich kurzu. Zdradzamy triki na to, jak je skuteczne czyścić.

Jak dbać o meble z wikliny?

Jest wiele sposobów na to, aby zachować je w czystości. Nie musisz od razu używać silnej chemii. Wystarczą domowe sposoby, które nie tylko świetnie działają, ale są też tanie. Z wikliną trzeba obchodzić się ostrożnie, aby jej nie uszkodzić. Czyszczenie najlepiej jest przeprowadzać na sucho, ponieważ mocne moczenie materiału może doprowadzić do szybszego starzenia się wikliny. Czego używać do czyszczenia?

  • Cytryna

Meble wiklinowe przetrzyj plasterkiem cytryny, a następnie zmyj sok za pomocą wilgotnej szmatki lub gąbki. Możesz też opcjonalnie zrobić roztwór wody i kwasku cytrynowego.

  • Soda oczyszczona

Do wyczyszczenia mebli wiklinowych przygotuj roztwór 2 łyżek sody oczyszczonej oraz litra ciepłej wody. W mieszaninie zanurz szczotkę z miękkim włosiem, po czym przetrzyj powierzchnię mebla. Sodę oczyszczoną możesz z powodzeniem zastąpić 4 łyżeczkami soli kuchennej.

  • Ocet

Świetny do wyczyszczenia mebli z wikliny będzie też ocet. Zmieszaj go z wodą w proporcji 1:2 i dokładnie przetrzyj roztworem krzesła czy stolik. Będą jak nowe!

Obraz

Domowe sposoby na czyszczenie wikliny

Poza wskazanymi wcześniej metodami, mamy dla ciebie jeszcze dwa inne patenty, które alternatywnie możesz stosować do wyczyszczenia swoich mebli z wikliny. Oto i one.

  • Woda utleniona

Jeśli twoje meble z wikliny są mocno zabrudzone, użyj do ich wyczyszczenia wody utlenionej. Najpierw jednak wyszoruj je dokładnie szczotką z miękkim włosiem, po czym umyj mieszaniną zrobioną z 1 litra wody, 4 łyżek wody utlenionej i 4 łyżek soku z cytryny.

  • Amoniak i sól

Jeśli chcesz przywrócić swoim wiklinowym meblom ich kolor i dawną świetność, użyj do tego roztworu wody (1 litr), amoniaku (4 łyżki) i soli (1 łyżka). Po przetarciu nim, meble będą wyglądały pięknie!

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także