PoradyLajfhakiSekret uprawy kapryśnego fikusa benjamina w domu. Jak dbać, żeby nie zrzucał liści?

Sekret uprawy kapryśnego fikusa benjamina w domu. Jak dbać, żeby nie zrzucał liści?

Fikus benjamina jest bardzo wrażliwą rośliną na wszelkie, nawet drobne zmiany, stąd ma opinię kapryśnej i wymagającej. Najdrobniejszy stres skutkuje u niej gubieniem liści. Jak dbać o kapryśnego fikusa benjamina, żeby nie zrzucał liści?

fikus benjamina Fot.Freepik
fikus benjamina Fot.Freepik

28.11.2022 22:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Figowiec benjamina = fikus benjamina - opis rośliny

W naturze fikus benjamina występuje od południa Azji po północną Australię i wyspy Salmonona. Rośnie tam jako drzewo i osiąga nawet 30 m wysokości. W naszym klimacie fikus benjamina hodowany jest jako roślina doniczkowa i osiąga maksymalnie kilka metrów wysokości.

freepik.com
freepik.com

Liście

Liście są drobne, maksymalnie do 8 cm długości i 2,5 cm szerokości. W kształcie eliptyczne, ostro zakończone, błyszczące, zwisające w dół w kolorze zielonym. Istnieją też odmiany o jasnozielonych liściach z białą obwódką.

Fikus benjamina - przycinanie

Drzewko można przycinać i formować jak bonsai. Zabieg przycinania należy wykonywać wiosną. Po przecięciu z łodyg wypływa biały sok.

Fikus benjamina gubi liście

Roślina lubi stabilizację. Jak już gdzieś stoi, przyzwyczaja się nawet do kąta padania promieni słonecznych. Jest wrażliwy na wszelkie zmiany w pielęgnacji i otoczeniu, które po prostu go stresują.

I właśnie ten stres przyczynia się to do tego, że fikus beniamina gubi liście.

Obraz

Fikus benjamina - co robić, by nie tracił liści?

Jeśli fikus benjamina gubi liście, przyczyną często są błędy w pielęgnowaniu drzewka. Poznaj więc zasady hodowli i pielęgnacji tej lubianej rośliny. Dzięki nim dowiesz się, jak dbać o kapryśnego fikusa benjamina, żeby nie zrzucał liści.

Fikus benjamina - jaka ziemia?

Roślina preferuje podłoże przepuszczalne, zawierające przede wszystkim dużo próchnicy, ale żyzne.

Wystarczy mu też uniwersalne podłoże do roślin doniczkowych.

Doniczka nie powinna być za duża, ponieważ roślina lepiej rośnie w lekko za małej doniczce. Nieodpowiednia doniczka może nawet przyhamować wzrost rośliny.

Jak często podlewać fikus benjamina?

Podlewać roślinę należy tylko wtedy, gdy ziemia jest lekko przesuszona. Często jest to raz w tygodniu lub rzadziej. Na podstawce doniczki nigdy nie powinna stać woda. Skrajności jak przesuszenie i przelanie rośliny bardzo szkodzi drzewku, począwszy od gubienia liści.

Fikus benjamina - nasłonecznienie

Zbyt duże nasłonecznienie nie jest wskazane dla drzewka, a tym bardziej wystawienie fikusa na bezpośrednie padanie promieni słonecznych. Niestety, jeśli fikus postawimy zbyt daleko od okna, też będzie gubił liście.

Fikus benjamina a temperatura

Za wysoka temperatura otoczenia spowoduje gubienie liści. I chociaż fikus jest rośliną ciepłolubną, ma swoje ulubione przedziały temperatur. Dlatego zimą lubi nie mniej niż 15 stopni, latem nie więcej niż 28 stopni Celsjusza.

Skoki temperatury - uchylenie okna zimą, czy podkręcenie kaloryfera - to już wystarczy, by roślina gubiła liście. Dlatego przeciągi też nie są wskazane.

Stanowisko

Częsta zmiana miejsca rośliny w domu bardzo ją stresuje. Najlepiej trzymać drzewko przy oknie wychodzącym na wschód. Okna południowe mogą być za bardzo nasłonecznione dla niego. Ale nawet przesunięcie doniczki, czy obrócenie rośliny wpłynie na większe zrzucenie liści.

freepik
freepik

Figowiec benjamina jak dbać?

Oprócz podstawowych czynności pielęgnacyjnych, wymienionych wyżej, zadbaj jeszcze o inne zabiegi.

Zraszanie - zraszaj liście przegotowaną wodą. Albo zrób fikusowi prysznic w wannie letnią wodą raz na 2 tygodnie. Pozwoli to oczyścić jego liście z kurzu.

Nawożenie - wystarczy nawóz uniwersalny stosowany zwykle raz na 2-3 tygodnie.

Przesadzanie - młoda roślina co roku, starsza raz na 2-3 lata. Pamiętaj, fikus nie lubi za dużych doniczek.

Każdego roku należy sprawdzać stan korzeni.

Latem można wystawić roślinę na zewnątrz do ogrodu, czy na balkon lub taras. Przede wszystki ważne jest, by stanowisko nie było bezpośrednio narażone na padanie promieni słonecznych.

Fikus hodowany latem na zewnątrz rośnie szybciej i szybko się zregeneruje po utracie liści.

Fikus benjamina - szkodniki i choroby

Miseczniki to brązowe miseczki na pędach i liściach

Przędziorki, czyli małe czerwone pajączki na młodych liściach

Do ich zwalczania należy użyć odpowiednich preparatów dostępnych w sklepach ogrodniczych.

Zgnilizny i pleśnie, to efekt zbytniego podlewania. Często wystarczy ograniczyć podlewanie i wymienić wierzchnią warstwę ziemi w doniczce.