Pamiętaj o tym, wychodząc latem z psem. Inaczej spacer będzie dla niego katorgą
Wychodzenie na zewnątrz w upalne dni jest trudne nie tylko dla nas, ale także dla naszych czworonogów. Czy na pewno wiesz, jak dbać o psa w czasie upałów? Szczególnie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie jego łap przed oparzeniami. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Każdy właściciel psa ma obowiązek dbania o swojego zwierzaka i zapewnienia mu odpowiednich warunków. W czasie upałów nie wystarczy tylko zagwarantowanie czworonogowi pożywienia oraz wody i wyprowadzanie na spacery. Zwierzak ciężko znosi wysokie temperatury, a jego łapki w czasie spacerów są narażone na poparzenia, dlatego powinieneś właściwie o niego zadbać.
Jak dbać o psa w czasie upałów?
Aby ułatwić swojemu pupilowi przetrwanie fali upałów, dbaj o to, by zawsze miał w misce świeżą wodę. Możesz dodawać do niej elektrolity dostępne w sklepach zoologicznych. Jeśli to możliwe, stwórz psu dogodne warunki do schłodzenia się, np. wystawiając dla niego dmuchany basen lub miskę z wodą, do której będzie mógł wejść. Jeśli twój pupil przebywa na świeżym powietrzu, zatroszcz się o to, by miał miejsce do wypoczynku w cieniu (wiata, zadaszenie itp.). Unikaj długich spacerów i zabaw na dworze, szczególnie w najgorętszych momentach dnia. Zamiast nich zapewnij psu aktywności w domu, np. zabawę w ukrywanie przysmaków. Regularnie kontroluj też stan zdrowia czworonoga. Jeśli zauważysz utratę apetytu lub inne niepokojące objawy, skontaktuj się z weterynarzem.
Jak dbać o psa w upały, idąc na spacer?
Częścią ciała, na którą powinieneś zwrócić szczególną uwagę w upalne dni, są psie łapki. Mają one bezpośredni kontakt z nagrzanym chodnikiem czy asfaltem, a ich powierzchnia w pełnym słońcu może osiągnąć nawet ponad 60 stopni Celsjusza. Warto zabezpieczyć opuszki łap swojego pupila specjalnym kremem. Kosmetyk nawilżający i chroniący przed negatywnymi skutkami kontaktu skóry z gorącą nawierzchnią kosztuje ok. 20-30 zł. Inną opcją jest zastosowanie skarpetek dla psów, które mają bardzo podobne ceny. Możesz również wykorzystać domowe preparaty takie jak olej kokosowy, oliwa z oliwek lub wosk pszczeli. Dobrym uzupełnieniem takiej kuracji będzie unikanie nasłonecznionych tras. W cieniu chodnik jest znacznie chłodniejszy, więc łapki będą mniej narażone na poparzenia.
Jak jeszcze dbać o psa i jego łapki w czasie upałów?
Poza smarowaniem łapek i spacerowaniem w cieniu możesz zadbać o swojego czworonoga jeszcze na kilka sposobów.
- Unikaj wychodzenia na spacery w najgorętszej części dnia. Planuj je tak, by wychodzić rano i wieczorem, gdy asfalt nie jest tak mocno nagrzany.
- Sprawdzaj temperaturę nawierzchni. Wykonaj łatwy test polegający na przyłożeniu dłoni do chodnika czy asfaltu na 10 sekund. Jeśli nie jesteś w stanie wytrzymać tak długo, to znak, że nawierzchnia jest zbyt gorąca i powinieneś poszukać bardziej zacienionej trasy.
- Obserwuj zachowanie swojego czworonoga. Jeśli zachowuje się nietypowo — nie chce stawiać łap na asfalcie, stara się nie dotykać nimi ziemi lub dziwnie skacze — może to oznaczać, że nawierzchnia jest zbyt gorąca.
- Zabieraj na spacer butelkę z wodą i miskę, by w trakcie spaceru napoić pupila. W czasie upału może się łatwo odwodnić.
- Oglądaj łapki psa po każdym spacerze. Zaczerwienienia, opuchlizna i pęknięcia to zwykle skutki kontaktu skóry ze zbyt mocno nagrzaną nawierzchnią. Skonsultuj się z weterynarzem, który wskaże najlepszą metodę leczenia.