PoradyLajfhakiZanim weźmiesz psa do samolotu, 2 razy się zastanów. W takich warunkach będzie podróżował

Zanim weźmiesz psa do samolotu, 2 razy się zastanów. W takich warunkach będzie podróżował

Wiele osób nie wyobraża sobie podróżowania bez swojego pupila. W przypadku podróży lotniczych często nie jest jednak możliwe przewożenie go na pokładzie i czworonóg trafia do luku bagażowego. To budzi obawy niektórych właścicieli i miłośników zwierząt. Aby rozwiać wszystkie wątpliwości, wyjaśniamy, w jakich warunkach pies jest transportowany w samolocie.

pies w samolocie, fot. Freepik
pies w samolocie, fot. Freepik

Podróżowanie samolotem z psem budzi wiele kontrowersji, podobnie jak zostawianie czworonoga przed sklepem. Wiele osób uważa, że taka podróż, szczególnie w luku bagażowym, męczy zwierzę i powoduje traumę. Jak jest w rzeczywistości? Sporo światła na to, w jakich warunkach przebywa pies w samolocie, rzuca film opublikowany kilka tygodni temu na Instagramie.

Na jakich zasadach można przewozić samolotem zwierzęta?

Niektóre tanie linie w ogóle nie zgadzają się na przewożenie zwierząt. Wyjątek stanowią psy asystujące osobom z niepełnosprawnościami. Zanim zarezerwujesz bilet, sprawdź, czy będziesz mógł zabrać pupila. Jeśli przewoźnik dopuszcza przewożenie psów, powinieneś  zgłosić chęć skorzystania z tej opcji w czasie rezerwowania biletu lub telefonicznie (najpóźniej 24 godziny przed wylotem). Zwierzę musi podróżować w specjalnej klatce, w której będzie miało wystarczająco dużo miejsca, by się położyć i swobodnie obrócić. Cena za przewiezienie pupila będzie uzależniona od jego wagi (wraz z transporterem), która nie może przekraczać 8 kg. Cięższe zwierzaki są przewożone w luku bagażowym.

Jak przewożony jest pies w samolocie? Fot. Freepik
Jak przewożony jest pies w samolocie? Fot. Freepik

Jak przewożony jest pies w samolocie?

Liczba zwierząt, które mogą być przewożone jednocześnie w luku bagażowym, jest ograniczona. Każdy transporter, który trafia do przestrzeni pod pokładem, jest dokładnie zabezpieczany. Zwierzęta przewożone w luku bagażowym są umieszczane w specjalnej strefie, oddzielonej od przestrzeni, w której znajdują się bagaże. Klatki przypina się pasami, by pozostały na swoim miejscu przez całą podróż. Dodatkowo "drzwiczki" transporterów są zabezpieczane trytytkami, by nie otworzyły się w czasie lotu. Jak to wygląda w praktyce, pokazano kilka tygodni temu na instagramowym profilu @aviacion.mundial:

Jak przygotować psa do podróży samolotem?

Film ujawniający, w jakich warunkach przebywa pies w samolocie, wywołał spore poruszenie wśród internautów. Wiele osób podkreślało, że czworonogi źle znoszą ciemność, hałas i zmiany temperatury, a taka podróż to dla nich duży stres. W komentarzach nawoływano, by właściciele zostawiali swoje futrzaki w domach i nie narażali ich na traumatyczne przeżycia. Jeśli jednak chcesz lub musisz zabrać psa w podróż lotniczą, postaraj się odpowiednio go do tego przygotować.

  • Na 4 godziny przed wylotem nie podawaj mu jedzenia.
  • Przed startem zapewnij psu jedynie niewielką ilość wody.
  • Jeśli chcesz, by zwierzak był spokojniejszy, skonsultuj się z weterynarzem, który doradzi, jakie środki uspokajające możesz mu podać przed podróżą i wskaże odpowiednie dawkowanie.
Pies w samolocie musi być w transporterze. Fot. Freepik
Pies w samolocie musi być w transporterze. Fot. Freepik

Jakich dokumentów potrzebujesz, by podróżować z psem?

Pies, podobnie jak każdy inny pasażer, musi mieć odpowiednie dokumenty, by móc polecieć samolotem.

  • Zabierz ze sobą aktualną książeczkę szczepień oraz zaświadczenie od weterynarza.
  • Podróżując po Europie, powinieneś mieć przy sobie paszport zwierzęcia zgodny ze standardem określonym w przepisach Unii Europejskiej.
  • Pies musi mieć wszczepiony mikrochip lub czytelny tatuaż.